kulinaria

Szeroki wybór najwyższej jakości alkomatów

Dozwolona ilość alkoholu jaką zgodnie z polskim prawem można posiadać w organizmie w trakcie prowadzenia pojazdu to 0,2 promila. Jednak sama ta informacja nie wystarczy, aby móc jako kierowca w pełni świadomie kontrolować swoje spożycie. Potrzebny jest jeszcze dobrej jakości alkomat z atestem, który pozwoli na bieżąco kontrolować swój stan i tym samym nie narażać się na poważne konsekwencje. Na szczęście znalezienie dobrego alkomatu nie jest dziś problematyczne, chociaż warto wiedzieć jakie parametry należy wziąć szczególnie pod uwagę w trakcie dokonywania tego typu wyboru.

Alkomaty elektrochemiczne a półprzewodnikowe

Pierwszą i bodaj najważniejszą sprawą jest rzecz jasna dokładność. To właśnie ten parametr mówi nam jaki margines błędu powinniśmy w praktyce założyć używając konkretnego sprzętu. Zwłaszcza, że różnice w tej kwestii mogą być dość spore, w zależności od tego jaki alkomat weźmiemy do ręki. Najtańsze alkomaty półprzewodnikowe mogą mieć margines błędu sięgający nawet dwudziestu procent, ale dobry alkomat elektrochemiczny to już zaledwie kilka procent.

Kolejnym parametrem, który jest istotny z perspektywy wiarygodności pomiaru jest czułość alkomatu. Tutaj również alkomat elektrochemiczny będzie miał lepsze wyniki od alkomatu półprzewodnikowego, dzięki czemu możemy liczyć na większą rozdzielczość wskazań wykonanych przez nas pomiarów (profesjonalny bardzo dobry alkomat to nawet tysięczne części promila).

Alkomaty z atestem dostępne w różnej cenie

Analizując dostępne alkomaty z atestem szybko dojdziemy również do wniosku, że w gruncie rzeczy alkomaty elektrochemiczne osiągają także lepsze wyniki jeśli weźmiemy pod uwagę długość życia pojedynczych sensorów (w tym kontekście warto też pamiętać, że nie wszystkie obecne na rynku sprzęty posiadają nawet możliwość wymiany sensora). Natomiast jeśli chodzi o cenę to ta, statystycznie rzecz biorąc, z pewnością przemawia za alkomatami typu półprzewodnikowego. Dlatego też chcąc zdecydować się już na konkretny sprzęt wart zadać sobie po prostu pytanie o to w jakim celu i z jaką częstotliwością będziemy go używać, a także jakie fundusze chcemy ewentualnie przeznaczyć na zakup tego typu wyposażenia. Nie ulega natomiast wątpliwości, że dobry alkomat to z pewnością rzecz niezwykle przydatna dla każdego kierowcy, który chce uniknąć nieprzyjemności, a przede wszystkim zagrożenia związanego z prowadzeniem pojazdu pod wpływem alkoholu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *