biznes

Jak poradzić sobie z księgowością prowadząc jednoosobową działalność

W końcu spełniło się marzenie o własnej firmie. Niezbędne formalności za nami, a pierwsi klienci już na horyzoncie. To jednak nie wszystko, aby nasza firma działała sprawnie i zgodnie z obowiązującymi przepisami. Musimy bowiem zadbać o kwestie księgowe, które są niezwykle istotne z podatkowego punktu widzenia. Jeśli nie dopełnimy pewnych obowiązków, możemy narazić się na kary ze strony urzędu skarbowego.

Samodzielnie prowadzona księgowość

Często przedsiębiorcy rozpoczynający działalność próbują ograniczyć koszty, biorąc na siebie prowadzenie rozliczeń księgowych. Jest to oczywiście uzasadnione w przypadku, gdy nie generujemy zbyt wielu faktur lub gdy rozliczamy się z urzędem skarbowym ryczałtowo. Wówczas prowadzenie księgowości jest dość proste pod warunkiem, że będziemy znać zasady księgowania i rozliczania podatków w zależności od wybranej przez nas formy. Warto również pamiętać, że przepisy się zmieniają, więc należy regularnie śledzić wszelkie aktualności, które mogą wpłynąć na sposób naszych rozliczeń.

Korzystanie z usług samodzielnego księgowego

Zlecenie prowadzenia księgowości profesjonalistom jest zalecane osobom, które posiadają dużą liczbę faktur przychodowych i kosztowych lub które zwyczajnie nie chcą poświęcać czasu na samodzielne rozliczenia. Oczywiście usługa taka kosztuje, natomiast jest to cena, jaką płacimy za profesjonalne prowadzenie rachunkowości oraz pewność, że nasze podatki rozliczane w sposób prawidłowy. Naszym jedynym obowiązkiem będzie w takiej sytuacji dostarczanie faktur i innych dokumentów księgowych oraz płacenie w terminie podatków. W każdym dużym mieście możemy bez problemu znaleźć księgowego, któremu zlecimy takie usługi. Wielu z nich oferuje całkowicie zdalną obsługę, a wszelkie dokumenty do rozliczeń wysyłamy wówczas drogą elektroniczną. To zdecydowanie wygodna forma, zwłaszcza, jeśli nie mamy możliwości osobistego ich dostarczania.

Zalety korzystania z biura rachunkowego

Bardziej zaawansowane rozliczenia księgowe, które uwzględniają również prowadzenie kadr w przypadku zatrudniania pracowników, będzie wymagało sprawnej obsługi rachunkowej. Im więcej faktur i umów pracowniczych, tym księgowość wymaga większego doświadczenia oraz płynnego zarządzania. Rozwiązaniem takiej sytuacji może być na przykład Taxmentor – biuro rachunkowe z Katowic, które oferuje szeroki wachlarz usług księgowych. Nie ma znaczenia, że nasza firma nie działa na terenie Katowic, ponieważ dokumenty można dostarczać do biura pocztą, e-mailem czy kurierem.

Decyzja o wyborze sposobu prowadzenia rozliczeń powinna być jedną z pierwszych, które podejmiemy zanim jeszcze nasza firma rozpocznie działalność. Dzięki temu unikniemy stresu i niepotrzebnych pomyłek, które mogą skutkować karami ze strony urzędu podatkowego.

Artykuł powstał we współpracy z Taxmentor – biuro rachunkowe z Katowic.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *