kulinaria

Budujemy wiatę ogrodową

Wiata ogrodowa jest niezbędnym, często znacznie usprawniającym wypoczynek dodatkiem do ogrodu. Nie dziwi zatem zupełnie fakt, że tak wielu posiadaczy ogrodów decyduje się na jej samodzielne budowanie. O czym trzeba pamiętać, podejmując się takiej inwestycji? A może, zamiast budować, lepszym pomysłem będzie kupienie po prostu gotowej wiaty ze sklepu?

Czym jest wiata ogrodowa?

Wiata ogrodowa to niezwykle prosta i łatwa w budowie konstrukcja. Składa się z kilku podpór, na których umieszczony jest szczelny dach, najczęściej obłożony pięknie prezentującą się dachówką. Ogromną zaletą takiej wiaty jest to, że może ona pełnić najróżniejsze funkcje. Na rynku bez trudu da się znaleźć wiaty garażowe, na drewno kominkowe, czy też na narzędzia, a także po prostu zwykłe rekreacyjne.

Czy budowanie wiaty ogrodowej wymaga pozwolenia?

Wiele osób planując budowanie takiej wiaty, zastanawia się nad tym, czy jej budowa wymaga uzyskania pozwolenia? W końcu jakby nie patrzeć jest to zwykła budowa, a te jak powszechnie wiadomo, takowego pozwolenia wymagają.Jeśli jednak chodzi o wiaty ogrodowe, to pozwolenie jest wymagane jedynie wtedy, gdy jej powierzchnia całkowita przekracza 25m2. Wtedy wymagane jest zgłoszenie faktu chęci budowy, wraz z oczywiście profesjonalnym planem wiaty, do starostwa powiatowego. Jeśli jednak wiata nie będzie przekraczała 25m2, wtedy zgłoszenie i pozwolenie nie jest konieczne.

O czym pamiętać podczas budowy?

W zdecydowanej większości wiaty ogrodowe budowane są z drewna. Jest to materiał bardzo ładny, estetyczny i rewelacyjnie pasujący swoim charakterem do każdego ogrodu. Niestety jest to materiał dość mocno narażony na uszkodzenia w wyniku działania niekorzystnych warunków atmosferycznych. Powoduje to, że zarówno przed rozpoczęciem budowy, jak i już po niej, niezbędne jest konserwowanie konstrukcji odpowiednimi środkami chemicznymi.

A może kupić?

Wiele osób pomimo tego, że budowanie takiej wiaty nie jest specjalnie trudne, zdaje sobie sprawę, że albo nie mają na to czasu, albo po prostu jest to mimo wszystko dla nich zbyt trudne zadanie. Zawsze istnieje możliwość kupienia gotowej wiaty, wraz z jej dowozem, a nawet montażem na miejscu. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, lecz pamiętać trzeba, że również odpowiednio droższe.

Motaż saun oferuje firma Megiw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *