dom i ogród

Sauna fińska do domu – inwestycja w zdrowie i dobre samopoczucie

Korzystanie z sauny fińskiej oferuje wiele korzyści – nie tylko relaksuje, lecz również wpływa pozytywnie na stan zdrowia, a dzięki temu poprawia ogólne samopoczucie. Czym dokładnie jest sauna fińska? Jakie są jej najważniejsze zalety? Czy sauna fińska do domu to dobry wybór?

Czym jest sauna fińska?

Sauna jest pomieszczeniem, w którym panują warunki podwyższonej temperatury. Wtedy, gdy towarzyszy im wysoka wilgotność, wówczas jest ona określana jako sauna mokra lub parowa, czyli rzymska, natomiast wtedy, gdy poziom wilgotności jest obniżony, nazywana jest sauną suchą, inaczej fińską.

Sauny fińskie budowane są z drewna i są wyposażone w piece elektryczne albo piece na drewno, które wykłada się kamieniami i podlewa się je wodą. Warunki temperaturowe utrzymują się w nich na poziomie 60-110 stopni Celsjusza, natomiast wilgotność względna wynosi około 10-15 proc. W takich saunach przebywa się po kilkanaście minut.

Dobroczynne działanie sauny fińskiej

Podczas pobytu w saunie fińskiej dochodzi do podwyższenia temperatury ciała, co przekłada się na przyspieszenie krążenia krwi oraz większe wydalanie potu z organizmu. W rezultacie dochodzi do szybszego metabolizmu, lecz ciepło wpływa korzystnie na całe ciało.

Zalety sauny fińskiej:

– redukuje bóle mięśniowe,
– pomaga w schorzeniach układu oddechowego – przeziębienia, astma, POChP,
– zmniejsza dolegliwości reumatyczne – RZS, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa,
– odblokowuje gruczoły łojowe i oczyszcza skórę,
– pomaga w szybszym pozbywaniu się toksyn przez organizm,
– łagodzi dolegliwości serca i układu krążenia – miażdżyca, nadciśnienie,
– poprawia odporność,
– wspomaga procesy odchudzania,
– łagodzi depresję.

Montaż sauny fińskiej w domu

Suche sauny są często spotykane w gabinetach Spa i odnowy biologicznej, na basenach i w aqua parkach. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować saunę fińską do domu.

Na rynku dostępne są gotowe sauny niewymagające skomplikowanego montażu. Najmniejsze modele wymagają tylko 1,5 metra kwadratowego powierzchni. Taka sauna fińska do domu może być umieszczona w łazience lub w innych pomieszczeniach i wymaga podłączenia do instalacji elektrycznej oraz sprawnej wentylacji. Własna sauna to sprawdzona inwestycja w swoje zdrowie i w dobre samopoczucie!

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Megiw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *