ekologia

Spadek krajowych cen węgla – mit, czy rzeczywistość?

Już od wielu lat polska gospodarka „narzeka” na zbyt wysokie – zdaniem przedsiębiorców – ceny węgla na polskich rynkach. Faktem jest, że w porównaniu np. z węglem zza wschodniej granicy, nasze polskie „czarne złoto” jest dość drogie. Mimo to można zauważyć, że jego ceny w minimalny sposób spadają. Czy to oznacza przełom na rynku?

Na pomoc dane statystyczne

Choć wydaje się to mało prawdopodobne, to ceny węgla w Polsce naprawdę spadły. Mowa tu zwłaszcza o listopadzie 2020 roku, kiedy węgiel Poznań obniżył swoją wartość o około 1.9 procenta. Naturalnie przeniosło się to na nieco większy popyt na polskim rynku, aczkolwiek… nie doprowadziło do jakiejkolwiek rewolucji zmieniającej układ sił na polskim rynku paliw kopalnych. Nadal największą popularnością cieszy się bowiem węgiel ze wschodu, a nawet… z wielu dalej położonych krajów.

Czy na tylko tyle stać branżę?

I choć w przypadku takich produktów jak węgiel poznań ceny faktycznie spadły, to wydaje się, że jest to wszystko, na co stać branżę. Polskie kopalnie nadal są niedoinwestowane, a co za tym idzie – nie pracują elastycznie. Warto też podkreślić wysokie koszty pracy, na które nakłada się schodzenie do coraz niższych pokładów węgla, rosnące oczekiwania związkowców i – niestety – archaiczny model zarządzania. Nietrudno dojść do wniosku, że w dalszej perspektywie węgiel poznań stanie się dla polskich producentów nieopłacalny. A szkoda, bo to wciąż kilkadziesiąt tysięcy pracowników…

Czy JSW coś zmieni?

W tym smutnym obrazie polskiego górnictwa, pewnym „światełkiem nadziei” jest postawa Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która stawia na nowe technologie. Widać to zwłaszcza na przykładzie dość kosztownych inwestycji, jakie grupa ta czyni w kontekście wydobywania i produkcji węgla koksującego. Ogólna, trzyletnia przebudowa budynku płuczki na KWK Knurów, jest tego dobitnym przykładem. Bądź co bądź – w przypadku takich produktów jak koksujący węgiel poznań ceny wciąż wydają się przystępne.

Podsumowując, ogólną wadą polskiego górnictwa jest brak zdolności do dostosowywania się do zmiennych warunków gospodarczych. Niestety na chwilę obecną ceny polskiego węgla w Poznaniu i wielu innych miastach wciąż praktycznie utrzymują się na stałym poziomie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *