dom i ogród

Współczesne materiały izolacyjne

Na rynku materiałów budowlanych dwa najbardziej popularne rodzaje ociepleń budynków to ocieplenie za pomocą styropianu ekspandowanego eps lub za pomocą xps polistyrenu. Styropian ekstrudowany xps jest nieco droższy, ale posiada również lepsze parametry.

Co to jest styropian ekstrudowany xps oraz ekspandowany eps?

Te dwa materiały, chociaż chemicznie są takie same, różnią się nieco technologią otrzymywania finalnego produktu, czyli arkusza styropianu, za pomocą którego izolujemy nieruchomości. Przede wszystkim styropian ekstrudowany xps, ma większą gęstość co przekłada się na lepszą ochronę cieplną, oraz mniejszą podatność na chłonięcie wilgoci. Jeżeli chodzi o zdolność do tłumienia hałasu, to w tej materii parametry styropianu ekstrudowanego oraz ekspandowanego są zbliżone.

Co jest lepsze – xps czy eps?

Kiedy zatem powinniśmy zastosować xps polistyren, a kiedy styropian ekspandowany? Nie ma dobrej krótkiej odpowiedzi na to pytanie. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na to, że styropian ekstrudowany powinniśmy zastosować wszędzie tam, gdzie pierwotnie izolacja termiczna budynku była bardzo słaba lub wręcz żadna. Szczególnie dotyczy to budynków w starym budownictwie. Budynki takie powinny mieć zastosowaną najlepszą możliwą izolację ze wszystkich dostępnych, ponieważ same w sobie nie izolują zbyt dobrze. W przypadku budynków nowszych, które budowane są z założeniem, że nawet bez zewnętrznej dodatkowej izolacji mają być oszczędne, zastosowanie styropianu ekstrudowanego może stać się sporym wydatkiem, który nie przyniesie widocznych efektów.

Izolacja silikonowa

Warto również wspomnieć, że niezależnie od tego, jaki zastosowany będzie styropian, powinniśmy dbać o to również, aby we wszystkich miejscach styku izolacji z budynkiem, znalazło się zabezpieczenie ich styku w postaci silikonu, na przykład takiego jak sopro silikon. Sopro silikon dzięki swoim właściwościom zapobiega przedostawaniu się wody w szczeliny. W dłuższej perspektywie taka nagromadzona wilgoć może doprowadzić do konieczności zrywania izolacji i osuszania ścian budynku. Dodatkowo warto jest nadmienić, że izolację powinna wykonać profesjonalna firma, która zna się na prawidłowej technice montażu płyt izolacyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *