dom i ogród

Rodzaje i dopasowanie okuć do drzwi

W obecnych czasach w sprzedaży można znaleźć dość zróżnicowane rodzaje okuć przeznaczonych do drzwi. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej oraz zapoznać z dokładną specyfiką poszczególnych okuć.

Rodzaje okuć do drzwi

Okucia do drzwi dostępne są w bardzo zróżnicowanych wariantach, dzięki czemu można je dopasować do posiadanego przez siebie modelu drzwi. Poszczególne okucia drzwiowe mogą być wybrane do drzwi zewnętrznych lub wewnętrznych. Oprócz tego okucia grupowane są również ze względu na materiał wykonania drzwi. W tym przypadku można wyróżnić okucia do drzwi PCV, drewnianych, aluminiowych, metalowych oraz szklanych. Podział okuć do drzwi uwzględnia również ich funkcjonalność. Poszczególne akcesoria dzielą się na okucia uchwytowe, zamykające i zabezpieczające, a także łączące.

Okucia uchwytowe

Wśród różnych rodzajów okuć do drzwi można wskazać przede wszystkim okucia uchwytowe. Są to przede wszystkim klamki oraz gałki, ale także uchwyty oraz pochwyty. Podczas wyboru okuć uchwytowych należy sprawdzić, czy będą wygodne podczas codziennego użytkowania, a także czy dobrze leżą w dłoni. Oprócz tego okucia uchwytowe powinno się wybierać ze względu na rodzaj drzwi oraz ich wagę, ponieważ są to bardzo istotne aspekty. Okucia do drzwi zewnętrznych powinny być bardziej wytrzymałe niż do drzwi wewnętrznych, dlatego w tym przypadku warto wybierać produkty odporne na korozję oraz działanie niskich temperatur.

Okucia zamykające i zabezpieczające

Kolejnym rodzajem okuć do drzwi są okucia zamykające i zabezpieczające. Wśród nich można wskazać przede wszystkim wszelkie elementy, dzięki którym możliwe jest zaryglowanie drzwi. Są to na przykład zamki, zatrzaski oraz przesuwnice. Tego typu okucia mają bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo, ponieważ zmniejszają ryzyko włamania do domu lub mieszkania. Okucia zamykające i zabezpieczające powinny być wyposażone w komponenty stworzone z najwyższej jakości materiałów oraz solidne i trwałe mechanizmy blokujące.

Okucia łączące

W sprzedaży można również znaleźć okucia łączące do drzwi. Okucia łączące to zawiasy, dzięki którym możliwy jest ruch skrzydła drzwiowego po określonym torze. Wśród różnych rodzajów zawiasów dostępnych do drzwi można wymienić zawiasy skrzydełkowe, rolkowe oraz kryte. Okucia łączące do drzwi mogą być również wykorzystywane do łączenia poszczególnych elementów w sposób obrotowy. Dzięki nim możliwe jest tworzenie konstrukcji, które charakteryzują się wyjątkowo wysokim poziomem funkcjonalności oraz są bardzo estetyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *