dom i ogród

Jakie zalety ma ekogroszek?

Ekogroszek to ekologiczny opał, który doskonale nadaje się do wykorzystania jesienią i zimą. Jest to bardzo wydajne i stosunkowo tanie źródło energii, które z miesiąca na miesiąc zdobywa coraz większą popularność.

O czym należy pamiętać?

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, aby zamawiać ekogroszek wyłącznie ze sprawdzonej hurtowni. Tylko dobry ekogroszek będzie palił się długo, a co najważniejsze dostarczy dużo ciepła. Warto wspomnieć także o tym, że wysokiej jakości ekogroszek pozostawia tylko minimalną ilość odpadów.

Aby wybrać wysokiej jakości ekogroszek należy zwrócić uwagę na jego kaloryczność. Godny polecenia jest opał o kaloryczności powyżej 24 MJ/kg. Jeżeli chodzi o sam skład, to Ekogroszek hurt nie powinien zawierać dużo siarki (najlepiej poniżej 1%). Zawartość wody nie powinna z kolei przekraczać 12%. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, aby zwrócić uwagę na spiekalność (RI < 10) i zawartość substancji niepalących (najlepiej poniżej 12%).

Czym charakteryzuje się dobry ekogroszek?

Ekogroszek to bardzo specyficzny rodzaj materiału opałowego. Aby skorzystać z jego olbrzymiego dobrodziejstwa należy przede wszystkim dokonać odpowiednich ustawień na piecu retortowym. Przy małej kaloryczności albo przy dość wysokiej zawartości wody, ekogroszek niestety ulegać będzie spiekaniu. Odwiedzając hurtownię warto zwracać uwagę nie tylko na cenę, ale przede wszystkim na jakość, dzięki czemu rozwiążemy problem z niecałkowitym spalaniem.

Olbrzymia popularność opisywanego opału wynika również z tego, że jest on bardzo łatwy w obsłudze. Dzięki nowoczesnym kotłom retortowym (z obrotowym palnikiem) cały proces jest zautomatyzowany. Jest to bardzo wygodne i niesłychanie praktyczne rozwiązanie. Jedynym zadaniem jest tak naprawdę usuwanie nadmiaru popiołu (co kilka dni) i uzupełnianie podajnika na ekogroszek hurt. Nowoczesne kotły są bardzo łatwe w obsłudze, dzięki czemu praktycznie każdy może ustawić parametry, dzięki którym zoptymalizujemy spalanie. Na samym końcu warto wspomnieć o tym, że kotły retortowe są nawet 40% tańsze w eksploatacji niż konkurencyjne kotły rusztowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *