dom i ogród

Jaką kolorystykę zastosować w salonie w domu?

Trendy we wnętrzach nieustannie się zmieniają, a projektanci i dekoratorzy co rusz podsuwają nam nowe pomysły i rozwiązania. Wielu osobom trudno zatem zdecydować się na jakiś jeden wiodący nurt w swoich przestrzeniach. Z jednej strony kusi i nęci na przykład skandynawski minimalizm, z drugiej zaś stylistyka hamptons wywodząca się z USA również wydaje się niezwykle atrakcyjna… A po drodze mamy przecież jeszcze styl industrialny czy klasyczny.

Kolory ścian w salonie

Bez wątpienia jednym z ważnych wyznaczników konkretnego stylu wnętrza jest kolorystyka ścian oraz mebli i dodatków. To właśnie ona wpływa na to, czy pokój wydaje się bardziej elegancki i klasyczny, przytulny, nawiązujący do skandynawskiego pojęcia hygge, czy może ekstrawagancki i nowoczesny. Nawet osoby nie znające się jednak na współczesnych trendy w urządzaniu, najczęściej podświadomie wybierają po prostu jasne, klasyczne kolory, które optycznie powiększają przestrzeń i wprowadzają tam więcej światła. To wcale nie musi być biel. W salonach doskonale sprawdza się śmietanka czy beż, różne odcienie koloru piaskowego albo szarości. W tym sezonie modne są również bardzo i nasycone odcienie nawiązujące do barw ziemi. W takich wnętrzach świetnie prezentują się meble i dodatki. Ściany stanowią wtedy dosłownie tło dla reszty wystroju.

Neutralne kolory ścian i mocniejszy akcent

Chociaż neutralna kolorystyka w pomieszczeniach sprawdza się świetnie, nie każdy lubi żyć w jasnych wnętrzach. Niektórzy potrzebują więcej przytulności lub szukają mocniejszych akcentów kolorystycznych, które nadadzą wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Miłośnicy takich rozwiązań będą bardzo zadowoleni, bo współcześnie w trendach jest między innymi przełamanie jasnej kolorystyki ścian za pomocą bardziej widocznych akcentów. W jaki sposób to zrobić? Jednym z rozwiązań jest pomalowanie wybranej ściany na mocny i bardzo kontrastujący kolor. To może być nasycone indygo albo szmaragdowa zieleń, antracyt lub grafit. Świetnie prezentują się również ściany w wydaniu bardziej artystycznym, kiedy to kolor nie jest nałożony równomiernie. Taki efekt można uzyskać, wykorzystując specjalne farby, które trzeba nakładać pewną konkretną techniką.

Nowe trendy w kolorystyce wnętrz

Jeżeli chodzi o modne kolory farb do malowania ścian to tutaj również co sezon pojawia się coś zupełnie nowego. W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się między innymi wszelakie odcienie różu w wydaniu pastelowym i niezwykle delikatnym, ale też nawiązującym na przykład do kolorystyki Marrakeszu. Warto śledzić trendy bo Kolory ścian w salonie naprawdę nie muszą zawężać się tylko do bieli i szarości, chociaż sporo osób świadomie wybiera właśnie te.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *