Powieszenie ozdób na ścianie, takich jak na przykład obraz, oprawiona w ramkę fotografia, czy cokolwiek innego nie jest nigdy łatwym zadaniem. Wiele zależy od wagi ozdoby, oraz tego, czym grozi jej ewentualny upadek. Można to zrobić na kilka sposobów, ale przede wszystkim należy wziąć pod uwagę rodzaj ściany, w której pracujemy.
Wieszanie ozdób na ścianie działowej
Wieszanie czegokolwiek na ścianie działowej jest zdecydowanie najłatwiejszym zadaniem, które nie powinno sprawić nam wiele trudności. Dostępnych metod jest tutaj kilka. Pierwsza z nich i jednocześnie najprostsza, to zwykłe wbicie gwoździa w ścianę. Niewielki gwóźdź może się trzymać w samym tynku, a w przypadku ścian wykonanych z lekkich materiałów, może wejść również nieco głębiej. Oczywiście w ten sposób poleca się wieszać wyłącznie najlżejsze ozdoby.
Kolejny sposób wymaga już wiercenia, ale daje też stosunkowo najlepsze efekty. Wywiercenie otworu w ścianie nośnej jest bardzo łatwe i nie powinno nikomu sprawić problemu. Teraz wystarczy dobrać odpowiedni haczyk z kołkiem, którego montaż również jest banalny. W ten sposób możemy wieszać na ścianie nawet najcięższe obrazy i nie ma ryzyka, że cokolwiek spadnie.
Wieszanie ozdób na ścianie nośnej
Z zupełnie inną sytuacją mamy do czynienia, kiedy miejscem, które wybraliśmy na powieszenie ozdoby jest ściana nośna. Tego rodzaju ściany są często wykonane z bardzo twardych, często również wzmacnianych materiałów, w których wiercenie jest prawdziwym koszmarem. Oczywiście jest to możliwe, ale potrzebna jest do tego wiertarka udarowa o dużej mocy i bardzo porządne wiertło do betonu.
Ściana nośna jednak nigdy nie jest przeszkodą nie do pokonania. Ostatnio na rynku dostępne są bardzo trwałe i wygodne w montażu systemy, które umożliwiają przymocowanie do ściany wieszaków na ozdoby przy pomocy specjalnego kleju. W praktyce trwałość takich mocowań jest duża, a problem wiercenia w ścianie nośnej odpada.
Ściana z płyt KG – jak się do tego zabrać?
Osobną kategorią są tu ściany wykonane z płyt kartonowo gipsowych. W takich ścianach pomiędzy płytą, a podłożem może być dość duża przestrzeń. Warto również pamiętać, ze pod płytą mogą być różne rodzaje konstrukcji -od ściany murowanej, do drewnianej ramy wypełnionej izolacją.
Wiercenie w płycie kartonowo gipsowej jest banalnie łatwe. Zdecydowanie trudniejsze jest jednak umieszczenie w wywierconym otworze kołka. Na rynku dostępne są specjalne kotwy, które umożliwiają montaż wieszaków na tego rodzaju ścianach. Inną metodą jest użycie kołka na tyle długiego, żeby był zamontowany we właściwej ścianie (jeżeli pod płytą jest ściana murowana), albo montaż w drewnianej konstrukcji ramy. Tutaj wieszak można przymocować nawet zwykły wkrętem do drewna- trzeba tylko wiedzieć, gdzie pod płytą się ono znajduje.