dom i ogród

Frezy i frezarki

Obróbka materiałów takich jak metale czy tworzywa sztuczne odbywa się głównie przy pomocy sprzętu zwanym frezarką. Przy jego pomocy bez najmniejszego problemu możliwa jest obróbka każdej powierzchni w dowolny sposób. Jednak by móc to zrobić niezbędny jest prawidłowy dobór frezu. Jest to ostrze, które stanowi trzon konstrukcji, poruszając się ruchem obrotowym.

Frezy i frezarki

Przy pomocy frezarek najczęściej obrabiane są różnego rodzaju rurki czy profile. W tej kwestii bez cienia wątpliwości najlepiej radzą sobie frezy tarczowe. Jako, że materiały, które obrabiane przy ich pomocy są bardzo wymagające, dlatego też frezy muszą cechować się ogromną wytrzymałością i trwałością. Sam dobór frez tarczowych także jest spory. Warto podkreślić, że frezy te dzielą się przede wszystkim ze względu na grubość zębów. W zależności od rodzaju prac można wybierać między zębami grubymi, średnimi bądź cienkimi.
Obróbka powierzchni dość często związana jest z koniecznością wykonania zagłębień. W tej kwestii bez wątpienia królują frezarki pionowe. Stosowanymi najczęściej frezami są frezy palcowe, które spisują się wyśmienicie. Tutaj wybór modeli jest znacznie większy, a jednocześnie trudniejszy. Baczną uwagę trzeba zwrócić na kształt czy wielkość frezów.

Powłoki ochronne

Kolejnym aspektem, które może stanowić ważny element podczas wyboru frezu są powłoki ochronne. To szczególnie istotna część w przypadku obróbki cięższych metali. Mimo swojej wyższej ceny, frezy będą znacznie trwalsze, co przełoży się bezpośrednio na ilość przerobionego materiału. W przypadku metali lekkich powłoka ochronna nie stanowi wymogu.

Obróbka zgrubna

Kolejnym rodzajem frez są frezy do obróbki zgrubnej. Ich cechą charakterystyczną są nacięcia na ostrzach. Na co przydaje się takie rozwiązanie? To przede wszystkim łatwość w kruszeniu wiórów, co przekłada się na znacznie prostsze usuwanie ich z przerabianego materiału. Ponadto dużo mniejsze są również wytwarzane drgania.

Podsumowanie

Podsumowując, dobór poprawnej frezy jest kluczowy jeśli chcemy dobrze obrobić dany materiał. Podczas zakupu frezów trzeba wziąć poprawkę na rodzaj powierzchni, kształt oraz wielkość frezu. Warto także dodatkowo wyposażyć się w powłokę ochronną na frezie.
Frezy palcowe do aluminium w swojej ofercie firma Frezwid

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *