biznes

Zawód: elektryk

Dzisiaj coraz więcej młodych osób zastanawia się jaki zawód będzie dla nich najlepszy. Przy tym część osób decyduje się nie iść na studia wyższe – z różnych powodów. Jaki zawód zatem może być całkiem ciekawy i dobrze płatny? Otóż warto pomyśleć o zawodzie elektryka.

Misja: elektryk

Pytanie jednak pojawia się dość zasadnicze, a mianowicie, jak w zasadzie zostać takim elektrykiem? Otóż pierwszym i w zasadzie najważniejszym krokiem są elektryk uprawnienia SEP. Jak je można zdobyć? SEP to skrót od Stowarzyszenia Elektryków Polskich – zrzesza ono w zasadzie wszystkim przedstawicieli związanych z szeroko pojętą elektryką. Co więcej jednak SEP organizuje cyklicznie w większych miastach Polski kursy oraz egzaminy dające uprawnienie sep elektryk.

Uprawnienie SEP – najważniejsze informacje

Teraz warto powiedzieć trochę o tym, kto w ogóle może ubiegać się o takie uprawnienie SEP oraz generalnie jakie umiejętności to poświadcza. Otóż do kursu, a potem do egzaminu SEP może przystąpić każda osoba, która ma ukończone 18 lat oraz wykształcenie przynajmniej podstawowe.

Jak zaś prezentuje się elektryk uprawnienia? Otóż grupa pierwsza, czyli właśnie sep elektryk mają uprawnienia do dozoru i eksploatacji urządzeń, sieci i instalacji elektroenergetycznych wytwarzających, przetwarzających oraz zużywających energię elektryczną. Przy czym wspomniane urządzenia czy instalacje nie mogą mieć wyższego napięcia niż 1kV

Kurs i egzamin SEP elektryk

Co zrobić, kiedy zdecydujemy się, że jednak taki zawód by nam odpowiadał? Wystarczy wówczas wejść na stronę Stowarzyszenia Elektryków Polskich i tam znaleźć pasujący nam termin oraz miejsce egzaminu i kursu.

I teraz pojawia się pytanie – czy koniecznie trzeba uczestniczyć w kursie? Nie do końca. Jest to wskazane, jeśli wcześniej nie mieliśmy do czynienia z elektryką w ogóle tj. np. nie chodziliśmy do technikum elektrycznego. Jeśli jednak posiadamy jakąś wiedzę w tym zakresie albo w ogóle chcemy tylko odnowić swoje uprawnienia, to można po prostu zapisać się na sam egzamin. Wszystko dość łatwo i szybko można wykonać właśnie na stronie Stowarzyszenia.

Co jeszcze warto na koniec podkreślić to akt, że elektryk uprawnienia przyznawane są na 5 lat. Drugą ważną informacją jest to, że SEP prowadzi również szkolenia w zakresie uprawnień gazowych i energetycznych, które często odbywają się kompatybilnie do kursu na elektryka. Warto zatem o tym pomyśleć, aby poszerzyć swoje kwalifikacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *