biznes

Upadłość przedsiębiorstwa – ważne informacje

Każda osoba, która sama albo ze wspólnikami prowadzi daną firmę, wie, jakim trudnym jest to zadaniem. Szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy gospodarka niestety traci na stabilności, a pandemia dała się we znaki wielu przedsiębiorcom. Nie dziwne zatem, że łatwo popaść w długi i stać się bankrutem.

Czas ogłosić bankructwo firmy

Przyjmijmy, że doszło to przykrej sytuacji, kiedy niemożliwe będzie dalsze regulowanie zobowiązań pieniężnych (przekraczających trzy miesiące) względem wszystkich wierzycieli. Wtedy niestety należy dokonać specjalnej czynności, jaką jest ogłoszenie upadłości. Jak wygląda ta procedura?

Na początek musi być wszczęte postępowanie w rejonowym sądzie gospodarczym. Zanim jednak do tego dojdzie, najpierw wymagane jest złożenie odpowiedniego wniosku, na którym widać, że nasza firma jest już faktycznie niewypłacalna. Taki dokument składa się w ciągu 30 dni od momenty, kiedy pojawiła się bezpośrednia przesłanka związana z ogłoszeniem upadłości.

Co powinien zawierać wniosek?

Przede wszystkim musi się w nim znaleźć imię oraz nazwisko dłużnika, a także jego numer PESEL (ewentualnie numer widniejący w Krajowym Rejestrze Sądowym). Co więcej, nie może zabraknąć informacji na temat miejsca działalności firmy i okolicznościach uzasadniających złożenie wniosku.

Do takiego dokumentu wymagane są też różne załączniki. Chodzi między innymi o wykaz majątku razem wyceną wartości poszczególnych składników, listę tytułów egzekucyjnych i wierzycieli wraz z kwotami wierzytelności oraz bilans wykonany na dzień przypadający w okresie trzydziestu dni przed dniem złożenia wniosku.

Ogłoszenie upadłości – podsumowanie

Pamiętajmy, że jeśli ogłosimy upadłość firmy i rozpocznie się cała procedura, to wtedy wyjdziemy z dołka finansowego. Kłopoty znikną, ale zapłacimy za to dość wysoką cenę. Dlaczego? Stracimy bowiem kontrolę nad majątkiem. Od teraz syndyk zajmie się podziałem środków finansowych pomiędzy wierzycieli, a przedsiębiorstwo (gdy mamy do czynienia ze spółką prawa handlowego) może zostać wykreślone z Krajowego Rejestru Sądowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *