biznes

Tajniki druku sublimacyjnego na tkaninach i jego wpływ na przyszłość branży tekstylnej

Różne materiały tekstylne i zastosowania wymagają dedykowanych procesów drukowania. Nowoczesne drukarnie proponują mnóstwo opcji i są w stanie dostosować się do potrzeb oraz oczekiwań klientów. Jakie są zasady druku sublimacyjnego i które tkaniny najlepiej się do niego nadają?

Czym jest ten cały druk sublimacyjny?

W odróżnieniu do wszystkich innych procesów drukowania na tekstyliach, w przypadku druku sublimacyjnego na tkaninie nie jest drukowany żaden kolor, ale bezpośrednio barwiony jest sam materiał.

Kolor najpierw jest nanoszony na papier transferowy, podobnie jak w drukarce atramentowej, a potem można go przenosić na materiał za pomocą prasy z grzewczą i dociskającą funkcją, tak jak w przypadku innych metod druku transferowego. Barwnik dosłownie ulatnia się pod wpływem ciepła, a następnie zostaje wchłonięty przez tkaninę.

Druk sublimacyjny doskonale nadaje się do stosowania na białych tkaninach o zawartości poliestru wynoszącej co najmniej 90%. Możliwe jest także drukowanie na innych przedmiotach pokrytych poliestrem, takich jak kubki na kawę czy szklane podstawki.

Rozdzielczość druku jest zbliżona do domowej drukarki atramentowej. Drukowanie sublimacyjne nie daje możliwości stosowania żadnych specjalnych kolorów, takich jak złoty czy kolory neonowe.

Druk sublimacyjny na tkaninach

Drukowanie sublimacyjne jest idealne w przypadku szczegółowych motywów na tekstyliach wykonanych z poliestru lub tkanin mieszanych z co najmniej 75% poliestru. Przy nakładzie od 1 do 1000 sztuk odzieży sportowej, takiej jak koszulki do biegania lub dresy, można uzyskać wysokiej jakości wykończenie. W druku sublimacyjnym atrament łączy się ze strukturą tkaniny. Taki proces scalania nazywa się „sublimacją”. Dzięki temu tkanina nie blaknie, a nadruk nie pęka.

Technologia i właściwości

Wymagane jest, aby żądany szablon był jak najdokładniejszy i jak najbardziej szczegółowy. Szablony z internetu są często rozmyte, co ma bezpośredni wpływ na wygląd motywu, strukturę druku i jakość tego procesu drukowania. Przy druku sublimacyjnym atrament sublimacyjny jest drukowany na papierze transferowym za pomocą specjalnej drukarki. Następnie sprasowany z tkaniną pod bardzo wysokim ciśnieniem i w wysokiej temperaturze. W procesie sublimacji atrament przechodzi w stan gazowy, który następnie sublimuje z białą lub jasną tkaniną poliestrową.

Najlepsze efekty sublimacji uzyskuje się na białych tkaninach. Druk sublimacyjny na tkaninach może być stosowany tylko w ograniczonym zakresie na kolorowych tekstyliach. Maksymalny obszar zadruku to A3.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *