biznes

Jak szyć owerlokiem? Jaka maszyna jest potrzebna?

Ścieg owerlok jest bardzo popularny w przemyśle odzieżowym. Czym dokładnie się on charakteryzuje? Jakie maszyny są potrzebne do szycia owerlokiem?

Czym charakteryzuje się owerlok?

Overlock albo owerlok jest rodzajem ściegu krawieckiego, który powstaje z jednej albo kilku nitek. Ścieg ten jest używany między innymi do koszulek, sukienek, bielizny, ubrań sportowych, ale również dywanów czy chodników.

Wykorzystywany jest on w różnych celach, między innymi do:
– łączenia ze sobą tkanin
– wzmacniania tkanin
– zabezpieczania obrzeży tkanin – obrębiania, aby nie doszło do ich prucia się
– ozdobnego wykańczania tkanin, na przykład z użyciem mereżki
– wszywania elementów, na przykład taśm i gumek

Najczęściej owerloki stosowane są w przypadku materiałów elastycznych – dzianin, natomiast mogą być one zastosowane także w przypadku tkanin płóciennych lub innych typów materiałów, zależnie od potrzeb.

Jak szyje się owerlokiem?

Ścieg owerlok różni się od innych ściegów, ponieważ krawędzie materiału znajdują się w obrębie ściegu, tworząc oplot.

Do szycia owerlokiem konieczne jest posiadanie odpowiedniej maszyny. Są one również określane tak samo, jak ten rodzaj ściegu, czyli owerlok.

Takie maszyny są dostępne zarówno jako domowe owerloki, jak i owerloki przemysłowe o znacznie większej wydajności pracy. Profesjonalne owerloki przemysłowe oferują również dodatkowe funkcje, na przykład obcinają krawędzie materiału,

Jakie maszyny używane są do owerloku?

Maszyny przeznaczone do owerloku są dzielone na różne kategorie, które zależne są przede wszystkim od liczby nitek używanych podczas szycia.

Wyróżnia się poniższe rodzaje maszyn do owerloków:

– Owerlok jednonitkowy – pozwala na uzyskanie ściegu stykowego, który używany jest do zszywania ze sobą materiałów.
– Owerlok dwunitkowy i owerlok trzynitkowy – powszechnie stosowany rodzaj maszyny, która obszywa i wykańcza materiały.
– Owerlok czteronitkowy i owerlok pięcionitkowy – ze względu na dużą liczbę nitek maszyny tego typu pozwalają na uzyskanie bardzo mocnych połączeń oraz zabezpieczeń tkaniny.

Obecnie używane owerloki przemysłowe to maszyny, które oferują bardzo wysoką wydajność pracy. Wybrane modele są zautomatyzowane, dzięki czemu pozwalają na bardzo szybkie i sprawne wykańczanie i łączenie tkanin, także z ich docinaniem na wymiar.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *