biznes

Magazynowanie paliw ciekłych

Benzyna oraz olej napędowy zwane potocznie paliwem, to podstawa funkcjonowania wielu branż przemysłu, a w szczególności transportu, rolnictwa i tych sektorów, gdzie pracuje sprzęt ciężki. Z tego powodu często bardziej opłaca się, aby większy zapas paliwa magazynować np. w gospodarstwie, na bazie logistycznej lub placu budowy, niż za każdym razem, kiedy poziom paliwa jest niski jechać na stację benzynową.

Magazynowanie paliwa

Magazynowanie paliwa nie jest sprawą łatwą. Jak wiadomo paliwa ciekłe, zaliczane są do materiałów niebezpiecznych, zarówno z punktu widzenia ich łatwopalności, jak i z punktu widzenia szkodliwości dla środowiska naturalnego. Z tego powodu muszą być paliwa ciekłe przechowywane w specjalnym zbiorniku. Zbiorniki dwupłaszczowe są dedykowane właśnie do przechowywania benzyny oraz oleju napędowego.

Zbiornik dwupłaszczowy

Zbiornik dwupłaszczowy nie może być oczywiście byle jakim zbiornikiem. Zbiornik dwupłaszczowy na paliwo musi spełniać szereg wymogów oraz podlegać okresowym kontrolom. Dotyczy to zarówno zbiorników dwupłaszczowych naziemnych, jak i podziemnych. Przykładowy rolnik w garażu może trzymać maksymalnie od kilkudziesięciu do 200 litrów paliwa. Ilość zależy od tego, jakiego typu garaż jest w posiadaniu rolnika. Zbiorniki dwupłaszczowe zdecydowanie ułatwiają pracę. Zbiorniki dwupłaszczowe na paliwo do użytku gospodarczego, mogą mieć pojemność 5 m3, co daje ok. 5 000 litrów. Taki zapas w zależności od zużycia może starczyć nawet na kilka miesięcy.

W czym jest oszczędność?

Oszczędność jaką daje zainstalowany zbiornik dwupłaszczowy na paliwo jest głównie wynikiem oszczędności benzyny lub oleju napędowego, które ulegają spaleniu w drodze do stacji benzynowej. Często stacja benzynowa może być oddalona nawet o kilkanaście kilometrów. Dojazd tam ciężkim sprzętem np. rolniczym generuje spore koszty. Zabranie paliwa samochodem osobowym wchodzi w grę, ale nie wszędzie zatankujemy do kanistra, a dodatkowo jest to kłopotliwe. Dodatkowo paliwo kupowane regularnie w ilości ok. 5 000 litrów ma niższą cenę niż to samo paliwo w sprzedaży detalicznej.

Oczywiście trzeba zwrócić uwagę, że koszt nabycia zbiornika dwupłaszczowego nie należy do najmniejszych. Warto pamiętać jednak, że inwestycja taka jest na lata, a przez lata z pewnością się zwróci. Dodatkowym bonusem jest nasz czas, który zamiast poświęcać na jazdę po paliwo, możemy przeznaczyć na pracę lub wypoczynek. Wartość naszego czasu jest co prawda trudna do oszacowania, ale z pewnością czas dla każdego z nas jest bardzo cenny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *