biznes

Jakim codziennym wyzwaniom musi podołać sprzątaczka?

Zawód sprzątaczki to profesja, która raczej cieszy się niskim poważaniem i jest odbieraną jako degradacja zawodowa. Niemniej jest to dosyć niesprawiedliwy osąd, bo sprzątaczka to zajęcie, które wcale nie jest takie banalne, jak mogłoby się wydawać.

Trudności w zawodzie sprzątaczki

Po pierwsze trzeba dosyć dużo chodzić po schodach i czasem coś cięższego podnieść. To na pewno nie służy stawom ani kręgosłupowi. Po drugie ciągła praca w pozycji schylonej powoduje, że mięśnie są napięte i obolałe, a przy intensywnej pracy pojawiają się zakwasy. Ich neutralizacja trwa czasem nawet kilka dni. Po trzecie wietrzenie pomieszczeń może powodować u sprzątaczki kłopoty zdrowotne, no bo ciało bardzo nie lubi przewiania. Nadmierna eksploatacja na zimno może prowadzić do przeziębień lub – co gorsza, zapaleń tak strategicznych narządów, jak nerki czy pęcherz moczowy. Poza tym sami uczniowie czy pracownicy biur często niszczą wysiłek sprzątaczki, bo chodzą po budynku w brudnym obuwiu. Brak poszanowania jej pracy wywołuje u sprzątaczki złość i frustracje. W końcu latanie po całym budynku z mopem może wywoływać podobne reakcje.

Zakres obowiązków sprzątaczki

Pani od sprzątania musi dbać o to, by podłogi, były umyte, dywany poodkurzane, a toalety wyczyszczone na błysk. W końcu jest rozliczana z tego, ile zrobi w ciągu całego dnia. Oczywiście sprzątaczka, jeśli zdąży może podlać kwiaty na korytarzu, czy pościerać najbardziej widoczne kurze. Niemniej nie oznacza to, że jest niewolnikiem i jej grafik zajęć ma pękać w szwach. Ona, gdy poczuje się głodna czy zmęczona ma prawo do posiłku i odpoczynku. W końcu trudno jest pracować bez ustanku przez cały dzień. Oczywiście jej nadrzędnym obowiązkiem jest dbanie o czystość, jednak nie powinna tego robić kosztem swojego zdrowia. Cały zakres swojej pracy powinna podzielić na mniejsze etapy, bo tak łatwiej o efektywność.

Inne wymagania względem sprzątaczki

Powinna być sprawna fizycznie i zorganizowana. Bez tego trudno jej będzie podołać rozlicznym obowiązkom. Po drugie do jej zadań również wlicza się przestrzeganie podstawowych przepisów bhp. Dlatego też powinna umyć korytarz podczas lekcji lub zebrania, bo w tym czasie nikt tamtędy nie chodzi i mokra nawierzchnia nie stanowi takiego zagrożenia. Ponadto powinna chodzić w stroju służbowym, zazwyczaj jest to fartuch nałożony na resztę ubrań i zakładać do sprzątania rękawiczki. Poza tym powinna czytać wszelkie etykiety na detergentach, bo nie można ich używać, jak leci. Do zakresu obowiązków sprzątaczki należy też otwieranie drzwi szkoły lub urzędu, gdy są zamknięte na klucz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *