biznes

Dlaczego napisanie dobrego CV to najważniejszy etap rekrutacji?

Mnóstwo osób w obecnych czasach narzeka na swoją pracę i marzy o znalezieniu lepszego stanowiska w bardziej rozwojowej firmie. Mimo to niewiele z nich decyduje się poszukać nowej posady, a jeszcze mniej dostaje zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną od innego pracodawcy. Wbrew pozorom powodem bardzo często jest źle napisane CV.

Co decyduje o sukcesie Twojej rekrutacji?

Zanim zaczniesz się ubiegać o dane stanowisko, musisz mieć świadomość tego, że o tę samą posadę może starać się kilkadziesiąt lub nawet kilkaset osób. Z tego powodu większość CV, które kandydaci wysyłają do firm, przeglądanych jest jedynie pobieżnie. W ciągu kilkunastu sekund musisz przekonać do siebie nowego pracodawcę i sprawić, by o Tobie nie zapomniał.

Aby zwrócić na siebie uwagę rekrutera, trzeba wiedzieć, co napisać w CV i w jaki sposób to zrobić. Wbrew pozorom wcale nie jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać. Dobre CV powinno być przede wszystkim przejrzyste – zarówno pod względem grafiki, jak i treści. Warto dowiedzieć się, jak je stworzyć i zwiększyć swoje szanse na zdobycie wymarzonej posady.

Poznaj firmę, do której aplikujesz

Szukając gorączkowo pracy, bardzo dużo osób popełnia ogromny błąd i stara się stworzyć uniwersalne CV, które bez problemu będzie można wysłać do różnych firm. Niestety taka metoda rzadko kiedy przynosi upragnione rezultaty w postaci zaproszeń na rozmowy kwalifikacyjne. Dzieje się tak, ponieważ CV, które nie jest dopasowane do wymagań konkretnego pracodawcy, nie wyróżnia się spośród innych nadesłanych zgłoszeń i nie jest też zbyt przekonujące.

Żeby wiedzieć, co napisać w CV, trzeba wcześniej lepiej poznać firmę, w której chce się pracować. Niekiedy samo ogłoszenie o pracę może być źródłem wiedzy i informować o tym, czego oczekuje pracodawca. Warto wówczas skonstruować swoje CV tak, by wymienić w nim tylko istotne umiejętności i doświadczenia. W ten sposób zwrócisz na nie większą uwagę pracodawcy i tym samym zyskasz szanse na przejście do kolejnego etapu rekrutacji.

Przyciągnij uwagę wyglądem CV

Najszybszym sposobem na zwrócenie uwagi rekrutera jest wykorzystanie szablonu CV, które byłoby jednocześnie czytelne i ciekawe wizualnie. Warto wyróżnić najważniejsze informacje za pomocą pogrubienia lub umieścić je w ramce po lewej stronie dokumentu. Dzięki temu będą one lepiej widoczne i od razu mogą zainteresować pracodawcę.

Mimo to nie należy przesadzać z kolorami czy wzorami. Profesjonalne CV powinno być przede wszystkim stonowane. Świetnie sprawdzą się różne odcienie granatu czy szarości, z których pomocą można wykonać przyciągające wzrok ramki. Bardzo istotne jest też zamieszczenie odpowiedniego zdjęcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *