zdrowie

Wszystko na temat angiografii

Angiografia to badanie, które wykonuje się zawsze wtedy, kiedy niezbędne jest uzyskanie obrazu naczyń krwionośnych. Wykorzystuje się w tym celu promienie rentgenowskie oraz kontrast. Wypełnia on naczynia i pochłania promienie RTG.

Jakie są wskazania do angiografii?

Angiografia to badanie, które wykonuje się w przypadku podejrzenia tętniaka aorty, a także dużych naczyń, guza wątroby, zmian miażdżycowych, a także guza mózgu, zmian naczyniowych w mózgowiu. Badania angiograficzne można przeprowadzić dwoma metodami. Pierwsza z nich to metoda Dos Santosa, która polega na bezpośrednim nakłuciu tętnicy i podaniu środka cieniującego lub metodą Seldingera, czyli cewnikowaniu tętnicy udowej, ramiennej lub pachowej. Badanie to można wykonać także przy pomocy komputerów i specjalnych wzmacniaczy rentgenowskich. Sposób ten nazywany jest cyfrową angiografią substrakcyjną.

Angio tk – na czym polega?

Angio tk to nieinwazyjne badanie radiologiczne, które pozwala na ocenę stanu naczyń krwionośnych. Może być ona stosowana w każdym obszarze ciała. Badanie to wykonuje się po dożylnym podaniu kontrastu. Dzięki temu obraz jaki się uzyskuje jest bardzo dokładny. Tomografie komputerową naczyń krwionośnych stosuje się bardzo często do diagnostyki układu naczyniowego. Badanie angio tk pozwala na uzyskanie przekroju poprzecznego żył i tętnic, w obrazach dwuwymiarowych lub trójwymiarowych. Urządzenia, które stosuje się do przeprowadzenia tych badań, są niezwykle czułe i precyzyjne.

Kiedy wykonuje się angio tk tętnic wieńcowych?

Angio tk tętnic wieńcowych wykonuje się wtedy, kiedy zachodzi podejrzenie choroby wieńcowej, w celu zakwalifikowania pacjenta do zabiegu kardiochirurgicznego. Dzięki badaniu temu wykryć można zwężenia naczyń, przetoki wieńcowe, jamy serca i wiele innych schorzeń.Przebieg angio tk tętnic wieńcowych jest całkowicie bezbolesny, a jedynym dyskomfortem może być konieczność pozostawania pacjenta w nieruchomej pozycji podczas wykonywania tego badania. Przed rozpoczęciem naświetlania, poprzez wenflon, podaje się środek kontrastowy, który spowodować może dziwny smak w ustach lub przemijające wrażenie gorąca. Po skończonym badaniu pacjent pozostaje na krótkiej obserwacji, aby wykluczyć reakcje alergiczne na kontrast.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *