zdrowie

Właściwości i zastosowanie malwy sudańskiej, hibiskusa

Kwiaty hibiskusa są nie tylko piękne, ale również bogate w substancje korzystne dla naszego zdrowia. Silne działanie antyoksydacyjne, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne sprawia, że są częstym składnikiem herbat, suplementów i kosmetyków.

Malwa sudańska, czyli co?

Hibiskus, zwany inaczej malwą sudańską lub ketmią, to krzew naturalnie występujący na północy, zachodzie i południu Afryki oraz w południowo-wschodniej Azji. Preferuje klimat o wysokim nasłonecznieniu i wilgotności. Występuje w różnych odmianach, jednak wszystkie posiadają charakterystyczne, ozdobne kwiaty. W sprzyjających warunkach krzew może osiągać nawet 2,5 metra wysokości.

Choć kwiaty malwy sudańskiej nie posiadają intensywnego zapachu, dzięki charakterystycznemu, kwaśnemu smakowi stały się głównym składnikiem herbat owocowych. Ponadto, zawarte w kwiatach substancje aktywne zapewniły im popularność w przemyśle kosmetycznym.

Hibiskus właściwości prozdrowotne

Kwiaty tego krzewu zawierają dużo kwasów organicznych, takich jak kwas jabłkowy czy winowy, które wykazują silne działanie antyoksydacyjne. Witamina C działa korzystnie na układ odpornościowy i wspomaga wymiatanie wolnych rodników.

Napary z hibiskusa są silnie moczopędne, dzięki czemu pomagają w pozbywaniu się nadmiaru wody z organizmu. Może to być również korzystne przy infekcjach i stanach zapalnych dróg moczowych.

Uważa się, że herbata z malwą sudańską działa pobudzająco na przemianę materii, reguluje poziom cholesterolu we krwi i obniża ciśnienie. Z tego względu polecana jest jako wsparcie procesu odchudzania.

Hibiskus właściwości w kosmetyce

W związku z tym, że malwa sudańska zawiera dużo antyoksydantów i witaminy C, wykorzystuje się ją do produkcji kremów i balsamów przeznaczonych dla cery ze skłonnością do pajączków. Uszczelniając naczynia włosowate, ekstrakt z hibiskusa poprawia ukrwienie skóry i zmniejsza widoczność naczynek.

Działanie antyoksydacyjne wykorzystuje się również w preparatach odmładzających, które mają odżywić skórę, wyrównać jej koloryt i poprawić elastyczność. Kremy i toniki z hibiskusem sprawdzą się również na podrażnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *