zdrowie

Psycholog dziecięcy w Gliwicach – jak wygląda terapia?

Wizyta u psychologa dziecięcego w Gliwicach może okazać się dużym przeżyciem nie tylko dla dziecka, ale również dla samych rodziców. Niniejszy artykuł to doskonały wybór właśnie dla tych rodziców, którzy wybierają się na pierwszą wizytę i nie mają zielonego pojęcia, czego można spodziewać się na terapii.

Jak wygląda terapia u psychologa dziecięcego?

W celu poznania dokładnej sytuacji rodziny, psycholog dziecięciu w Gliwicach potrzebuje przeważnie około 1-3 spotkań z rodzicami i dzieckiem. Na pierwszą wizytę warto zabrać ze sobą wcześniejsze diagnozy, orzeczenia oraz opinie, które mogą okazać się bardzo przydatne. Następnie psycholog dziecięcy odbywa 1-3 spotkania z samym dzieckiem.

Po pierwszych wizytach konsultacyjnych rodzice są w stanie ustalić, czy potrzebują lub ich dziecko potrzebuje profesjonalnego wsparcia psychologa dziecięcego. W zależności od konsultacji psycholog może zaproponować terapię indywidualną dla dziecka, terapię z rodziną albo terapię dla samych rodziców.

Przebieg terapii – czego można się spodziewać?

Jeżeli chodzi o sam przebieg terapii, to w dużej mierze zależy on od nurtu terapeutycznego oraz od sposobu pracy samego psychoterapeuty. Zazwyczaj spotkania odbywają się raz w tygodniu i trwają godzinę. W przypadku najmłodszych pacjentów spotkania najczęściej polegają na zabawie. W przypadku nieco starszych dzieci terapia przybiera formę zwykłej rozmowy.

W terapię małych dzieci zawsze powinni być zaangażowani rodzice, dlatego też przynajmniej raz w miesiącu psycholog dziecięciu w Gliwicach spotyka się także z samymi rodzicami, aby porozmawiać z nimi o zachowaniach dziecka. Podczas rozmowy, psycholog dziecięcy może zadawać dość osobiste pytania na temat ich uczuć, myśli oraz poglądów na wybrane tematy.

W czym może pomóc psycholog dziecięcy?

Psychologowie dziecięcy wbrew pozorom nie tylko wspierają rodziców i dziecko. Dobry specjalista może podpowiedzieć, które zachowania powinny wzbudzić czujność rodziców i które lęki dziecka są normalne w jego wieku, a które mogą być przyczyną problemów.

Psycholog dziecięcy podpowie także, w jaki sposób można poprawić koncentrację uwagi i w jaki sposób poprawić relacje na linii dziecko-rodzice. Dzięki terapii, można zdobyć cenne informacje, dzięki którym zdecydowanie łatwiej będzie zrozumieć zachowanie dziecka i odpowiednio sobie z nim poradzić. Psycholog może podpowiedzieć również, w jaki sposób odpowiednio stymulować dziecko, aby rozwijało się prawidłowo. Umiejętności te mogą okazać się bardzo przydatne nie tylko w przypadku dzieci z problemami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *