zdrowie

Otwarte rany na nogach, czyli owrzodzenia podudzi

Nieduże fioletowe pajączki to nic innego jak zwiastun problemów z żyłami. Co prawda nie są jeszcze objawem poważnej choroby, ale świadczą o problemach z żyłami i z czasem mogą przekształcić się groźne powikłanie towarzyszące chorobom żylnym, jakim jest owrzodzenie podudzia. Co trzeba o nim wiedzieć?

Owrzodzenie podudzia, czyli skutek niewydolności żylnej

Choroby układu krążenia to jedne z najczęstszych, na jakie zapadają ludzie w coraz młodszym wieku. Przyczynia się do tego siedzący tryb życia, nadwaga i otyłość, stres i używki. Mogą być one bardzo groźne w skutkach. Dużą ich część stanowią choroby żył oraz tętnic, w tym między innymi niewydolność żylna, czyli popularne żylaki. Owrzodzenie podudzia towarzyszy właśnie niewydolności żylnej i rozwija się z żylaków.

Pierwsze symptomy to opuchnięte i ciężkie nogi, a z czasem pojawiają się także nieduże „pajączki”, z których z czasem mogą rozwinąć się groźne żylaki, a z nich właśnie owrzodzenia podudzi. Mogą mieć one także podłoże tętnicze, ale prawie zawsze związane są z przewlekłymi i zaawansowanymi chorobami żył.

Objawy zaawansowanego owrzodzenia podudzi

Owrzodzenia podudzi w stadium zaawansowanym i przewlekłym mają postać wrzodów, czyli głębokich ran, które powstają wskutek pęknięcia głębszych warstw naskórka i tym samym są bardzo trudne w gojeniu i leczeniu. Zanim jednak z pajączków powstaną te groźne rany, to zmienia się ich wygląd – stają się ciemniejsze i bardziej rozległe.

Umiejscowione są one najczęściej nad kostką, a w stanie bardzo zaawansowanym mogą obejmować cały goleń. Ponadto ranie towarzyszy także intensywny wysięk oraz ból, co jeszcze bardziej wpływa odczuwalny dyskomfort. Wydzielina ma także bardzo nieprzyjemny zapach.

Otwarte rany na nogach leczenie

Jako że są one objawem towarzyszącym chorobom żylnym, to także ich leczenie wymaga konsultacji z co najmniej kilkoma specjalistami, w tym przede wszystkim chirurgiem naczyniowym, internistą i dermatologiem. Otwarte rany na nogach leczenie może mieć charakter interwencji chirurgicznej, a także obejmować zażywanie środków farmakologicznych i septycznych. Stosuje się także kompresjoterapię. Niemniej otwarte rany na nogach leczenie jest długie, skomplikowane, a przy tym także kosztowne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *