zdrowie

Nici chirurgiczne — wchłanialne i niewchłanialne

Każdy zabieg chirurgiczny kończy się szyciem rany, przyśpiesza to znacznie gojenie. Zamknięcie rany poprzez szycie zapobiega powstawaniu infekcji, które mogą być bardzo niebezpieczne. Istnieje bardzo dużo materiałów przeznaczonych do szycia ran, z których najpopularniejsze są nici chirurgiczne.

Nici chirurgiczne — proste zespolenie rany

W środowisku lekarskim nici chirurgiczne są najpopularniejszym sposobem na zszycie ran. Jest to spowodowane ich dużą wytrzymałością, ponadto utrzymują brzegi ran w niezmienionym stanie, co przyspiesza proces gojenia.Nić chirurgiczna wraz z igłą nazywane są popularnie szwem. Wyróżnia się wiele nici chirurgicznych, dzieli się je na kilka kryteriów, z czego najpopularniejszy podział związany jest z ich rozpuszczalnością.

Nici chirurgiczne — wchłanialne i niewchłanialne

Wybór odpowiednich szwów zależy od rodzaju operacji, techniki szycia oraz indywidualnych preferencji lekarza.Wchłanialne nici chirurgiczne stosowane są do zespolenia tkanek wewnątrz organizmu. Tam w trakcie gojenia stopniowo się rozpadają (ulegaj absorpcji), dzięki czemu nie ma konieczności ich usunięcia. Zapewniają czasowe podtrzymanie tkanek, aż do momentu ich wyleczenia i ponownego uzyskania naprężenia. Wyróżnia się nici wchłanialne o krótkim, średnim oraz długim okresie wchłaniania. Zależne jest to od materiału, z jakiego zostały wykonane. Obecnie najwięcej nici produkowanych jest z bezpiecznych materiałów syntetycznych.Nici niewchłanialne służą do zespolenia ran, a po wyleczeniu należy je usunąć. Rzadko używa się ich do permanentnego zszycia tkanek. Są one znacznie mocniejsze od nici wchłanialnych, dlatego zszywa się nimi tkanki, które nawet po zagojeniu nie odzyskują sił do podtrzymywania. Wyróżnia się trzy rodzaje takich szwów: naturalne, syntetyczne jednowłóknowe i wielowłóknowe. Nici naturalne były stosowane od dawna, zanim wymyślono nici syntetyczne, mimo to nadal znajdują zastosowanie w zabiegach operacyjnych.

Nić chirurgiczna sklep — gdzie kupić szwy?

Zakup nici chirurgicznych wbrew pozorom nie jest prosty. Szeroki wybór, różne zastosowanie i preferencje operatora nie ułatwiają wyboru.Aby wybrać odpowiedni sprzęt oprócz rodzaju i długości nici należy wziąć pod uwagę kształt igły — jej krzywiznę, korpus, końcówkę i rozmiar. Wielu producentów przygotowuje już gotowe zestawy igła-nić o określonych parametrach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *