zdrowie

Malwa sudańska jako element medycyny naturalnej

Leczenie za pomocą medycyny naturalnej ma wiekową tradycję i wcale nie musi się kojarzyć z wizytą u ogarniętych nimbem tajemniczości znachorów czy szeptuch. Wręcz przeciwnie, coraz więcej lekarzy zwraca uwagę na pozytywne właściwości roślin otaczających człowieka. Dobrym przykładem jest tutaj malwa sudańska – piękny kwiat, który kryje w sobie istotne właściwości lecznicze.

Malwa sudańska czyli…

…czyli inaczej hibiskus. Już sam wygląd tej tropikalnej rośliny zadziwia, ponieważ kwiat kojarzy się nierozerwalnie z trąbką. Wrażenie robią też gabaryty – krzewy hibiskusa rosnące w Polsce potrafią osiągać nawet 3 metry wysokości. Przyrodnicy doliczyli się blisko 200 odmian hibiskusa, które tak naprawdę różnią się tylko warunkami hodowli oraz kolorami – mamy tutaj szeroką gamę barw od bieli, poprzez żółć, po pomarańcz i wszelkie odcienie czerwieni.

Hodowcy są zgodni co do tego, że roślina ta jest raczej wymagająca jeśli chodzi o uprawę i pielęgnację. Okres kwitnienia jest wymiernie długi (od lipca do września), a bylina powinna być przechowywana w mocno nasłonecznionym miejscu. Nie bez znaczenia jest również wilgotność powietrza i odpowiednie nawadnianie gleby. Na szczęście ten wysiłek jest w pełni rekompensowany wynikami – nie tylko walorami wizualnymi, ale także potencjałem leczniczym malwy sudańskiej.

Składniki odżywcze malwy sudańskiej

Malwa znana jest szeroko ze swoich właściwości prozdrowotnych. Tajemnica drzemie w składnikach odżywczych, a zwłaszcza w kwasach i flawonoidach, czyli organicznych związkach chemicznych pełniących rolę przeciwutleniaczy. Dzięki temu oddziałują one zbawiennie na ochronę naczyń krwionośnych, wspomagają też skórę chroniąc ją przed promieniowaniem UV (zastosowanie w kosmetologii).

Kwiaty hibiskusa to również bogate pokłady witaminy C oraz źródła błonnika i wapnia. To wszystko niezbędne do funkcjonowania organizmu ludzkiego składniki.

Na co pomaga Malwa sudańska?

Mamy tutaj do czynienia z całym spektrum właściwości leczniczych. Przede wszystkim, przyrządzona na bazie hibiskusa herbatka, znakomicie stymuluje ciśnienie krwi, potrafi też obniżyć cholesterol i poziom cukru. Jest też znakomitym antyoksydantem – zwalcza wolne rodniki, przez co jest pomocny w niwelowaniu zmian miażdżycowych. Napar z malwy sudańskiej jest najbardziej znany i ceniony w leczeniu kamicy nerkowej (działa moczopędnie) oraz chorób wątroby.

Istnieje jednak grupa osób, która nie powinna szarżować z piciem takiej herbatki. Mowa przede wszystkim o niskociśnieniowcach oraz ludziach cierpiących na wrzody żołądka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *