Kontrolowany ucisk to inaczej metoda kompresjoterapii. Uciska się, najczęściej kończyny dolne, stosując w tym zabiegu specjalne bandaże, pończochy uciskowe czy podkolanówki lub opaski uciskowe na żylaki. Zabieg zalecany jest osobom, które chorują na zakrzepicę żył głębokich czy mają żylaki lub cierpią na przewlekłą niewydolność żylną.
Kompresjoterapia jest zabiegiem skutecznym, który jest jednym z elementów całościowej terapii przeciwobrzękowej.
Terapia fizykalna
Kompresjoterapia jest przykładem terapii fizykalnej. Terapia ta polega na tym, że organizmowi dostarczany jest cały szereg czynników fizykalnych. Jest to więc terapia bezinwazyjna. W jej trakcie dostarczane jest ciśnienie na powierzchnię skóry, przez co zostaje przywrócona równowaga mikro krążeniowa.
Wskazania kompresjoterapii
Metoda kontrolowanego ucisku jest stosowana bardzo szeroko w medycynie. Bandażowanie, zakładanie pończoch uciskowych czy opaski uciskowe na żylaki stosuje się przy wielu schorzeniach. Jest to głównie część terapii uzupełniającej przy leczeniu zakrzepicy żył głębokich. Ucisk pod kontrolą sprawia, że zmniejsza się ilość zalegającej w żyłach krwi, jest ona w sposób prawidłowy odprowadzana do serca. Przez tego typu zabiegi wspomagana jest więc też pompa mięśniowa. Dlatego też tego typu terapia stosowana jest również gdy pacjent cierpi na niewydolność mięśnia brzuchatego łydki, długotrwałego utrzymania pozycji siedzącej, gdy jest unieruchomiony, u kobiet ciężarnych i u osób z nadwagą.Dodatkowo zalecany jest także po różnego rodzaju zabiegach chirurgii estetycznej oraz jest elementem uzupełniającym po operacji żylaków czy w skleroterapii.
Przeciwwskazania
Kompresjoterapia jest zabiegiem, który czasami u niektórych osób nie może być stosowany. Przykładem takim mogą być różnego rodzaju owrzodzenia skórne, różnego rodzaju zaburzenia krążenia tętniczego, niezbyt wyrównana niewydolność serca, niedokrwienia dość znaczące oraz bardzo mocna postać zakrzepicy żył głębokich. Jednak w innych stanach, lub nawet po opanowaniu wcześniej opisanych stanów, terapia uciskowa jest jak najbardziej wskazana. Pamiętać jednak zawsze trzeba, że kontrolowane uciskanie powinno być wcześniej skonsultowane z lekarzem chirurgiem naczyniowym.