Wybór lekarza, niezależnie od specjalizacji, bywa problematyczny, jednakże pierwsza wizyta u specjalisty, o którym niewiele wiemy bywa jeszcze bardziej stresująca. W urologii, która zajmuje się intymnymi obszarami ciała, dochodzi do głosu także wstyd. W jaki sposób wybrać najlepszego specjalistę przy braku wiedzy i dużym stresie?
Opinie i polecenia
Szukanie opinii w Internecie jest już normą – pozwala to poznać zdanie wielu osób na temat lekarza i jego gabinetu. Nie inaczej jest w przypadku urologii, ponieważ i tych specjalistów można oceniać zarówno w Google, jak i na portalach przeznaczonych dla pacjentów. W przypadku niepewności co do wyboru specjalisty może to być bardzo pomocne.
Innym dobrym źródeł poleceń i opinii mogą być znajomi i rodzina, którym ufamy i wiemy, że mieli do czynienia z urologią. Dzięki temu łatwiej trafić do sprawdzonego specjalisty.
Która podgałąź specjalizacji?
Urologia ma różne podspecjalizacje i należy się dowiedzieć, do którego właściwie specjalisty musimy trafić. Zwykły urolog zajmuje się chorobami układu moczowego u dorosłych. wyróżnia się jednak także urologię dziecięcą i specjalista tej dziedziny zajmuje się układem moczowym u dzieci.
Odrębną odmianą urologii jest urologia onkologiczna. Lekarz z tej grupy zajmuje się kwestiami dotyczącymi nowotworów w obrębie układu moczowego. Jest to sytuacja, w której pacjent na pewno znajduje się nie tylko pod jego opieką, ale również innych specjalistów, którzy walczą o odzyskanie zdrowia przez chorego.
Sprzęt w gabinecie
Nie wszystkie badania urologiczne wymagają specjalistycznego sprzętu, wiele z nich można wykonać bez niego – lekarz potrzebuje do tego tylko własnej wiedzy i rąk lub oczu. Wiele badań jednak wymaga pewnego zaplecza technicznego i dobrze jest, jeśli w miarę możliwości jest ono zapewnione w gabinecie i nie trzeba będzie szukać innych miejsc do tego celu. Do takiego ważnego sprzętu należy między innymi maszyna do ultrasonografii.
Oczywiście nie można dać się zwariować – lekarz w gabinecie urologicznym nie może mieć wszystkiego i nie jest w stanie wykonać wszystkich badań. Należy więc przygotować się na to, że zostaną wystawione skierowania na dodatkowe badania gdzie indziej lub u innych specjalistów.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki