zdrowie

Jak wybrać dom opieki dla seniora?

W przypadku, gdy starsza osoba wymaga całodobowego nadzoru i pomocy, której nie może zapewnić jej nikt z bliskich, dobrym rozwiązaniem bywa wówczas dom opieki i usługi, które oferuje. Jak znaleźć odpowiednie miejsce?

Gdzie szukać?

Już sama decyzja o oddaniu starszej, bliskiej osoby pod opiekę placówki jest zazwyczaj niezwykle trudną sprawą. Dużym problemem może być również znalezienie odpowiedniego miejsca. W przypadku szukania na terenie województwa mazowieckiego ośrodków typu dom opieki Warszawa nie musi być jedynym rozwiązaniem, a wręcz korzystne będzie umieszczenie starszej osoby z dala od miejskiej wrzawy. Świetną opcją są więc wszelkie domy seniora położone w ustronnych, klimatycznych okolicach małych miasteczek lub wsi, w pobliżu terenów zieleni, lasów czy ogrodu, by chorzy nie musieli przebywać stale zamknięci w ścianach budynku, szczególnie w sezonie wiosenno-letnim. Szukając odpowiedniej placówki warto popytać wśród znajomych – być może ktoś z nich ma za sobą podobne doświadczenia i posłuży radą, polecając odpowiednie miejsce. Nie zaszkodzi także internet – „dom opieki Warszawa” to często wyszukiwana fraza, pozwalająca na przejrzenie ofert wielu zakładów z całego województwa. Warto zapoznać się również z galerią zdjęć, a także z opiniami innych rodzin, które znalazły się wcześniej w podobnej sytuacji.

Czego oczekiwać?

Dom opieki – http://www.kasmin.pl/ oferuje możliwość całodobowego pobytu starszej osoby, która wymaga stałej pomocy i kontroli. Część placówek prowadzi także usługi w postaci oddziału dziennego lub opieki w miejscu zamieszkania chorego. Jeśli chodzi o umieszczenie seniora na dłuższy czas, kuracjusz ma zapewnioną kompleksową pomoc pielęgniarską, lekarską, psychologiczną, fizjoterapeutyczną, duszpasterską i socjalno-prawną. Powszechna jest dziś również rehabilitacja w domu opieki oraz terapia zajęciowa, których zadaniem jest podniesienie aktywności fizycznej pacjenta i poprawienie jego komfortu psychicznego. Poza regularnymi badaniami i stałym leczeniem, kuracjuszom oferowane jest również wyżywienie w postaci odpowiednio zbilansowanej diety, dostosowanej do ich indywidualnych wymagań i potrzeb, wynikających ze stanu zdrowia. Warto również wspomnieć, że rehabilitacja w domu opieki wykonywana jest przy użyciu specjalistycznego sprzętu i odbywa się – podobnie jak wszelkie pozostałe czynności – pod okiem wykwalifikowanego personelu, który doskonale wie i rozumie, na czym polega praca z osobami w tym wieku. Co ważne – pobyt w niektórych zakładach może być całościowo lub częściowo współfinansowany przez NFZ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *