Dziurawiec pospolity jest rośliną występującą praktycznie na całym świecie. Słynie ze swoich właściwości leczniczych, a jego suszone kwiaty i produkty go zawierające można kupić w każdej aptece.
Dziurawiec pospolity — krótki opis
Dziurawiec pospolity nazywany jest także dziurawcem zwyczajnym, jego liście mają kształt elipsy, a na ich powierzchni znajdują się kropki. Tym kropkom dziurawiec zawdzięcza swoją nazwę, wbrew pozorom nie są to dziury, a wypustki wypełnione olejkami eterycznymi. Latem, kiedy roślina kwitnie na jej łodygach pojawiają się żółte kwiaty.
W Polsce roślina rośnie na łąkach, polanach, skrajach lasów, a także na terenach podmiejskich.
Właściwości dziurawca
Dziurawiec jest znany ze swoich właściwości leczniczych, zawiera liczne substancje aktywne, witaminy A i C, pektyny, choliny oraz olejki eteryczne.Wszystkie te substancje mają właściwości prozdrowotne, dlatego dziurawiec działa moczopędnie, uszczelnia naczynia włosowate, jest silnym przeciwutleniaczem, ma działanie bakteriostatyczne oraz przeciwbiegunkowe.
Dziurawiec zastosowanie — kiedy stosować ziele?
Dziurawiec pospolity jest stosowany w przypadku zmian skórnych takich jak trądzik, podrażnienia skórne, wrzody oraz zmiany ropne. Ekstrakt z rośliny dodawany jest do balsamów i kremów regenerujących.Działa korzystnie na układ nerwowy dzięki swoim właściwościom uspokajającym. Może być stosowany w przypadku stanów depresyjnych i lękowych. Często jest wykorzystywany przez kobiety w trakcie menopauzy lub zespołu napięcia przedmiesiączkowego.Ta pospolita roślina ma działanie rozkurczające, świetnie niweluje bóle brzucha spowodowane miesiączką. Ponadto łagodzi objawy niestrawności i poprawia trawienie.Należy pamiętać, że dziurawiec nie jest lekiem na wszystko. Warto zapoznać się z jego działanie i nie stosować go nadmiernie.
Dziurawiec kiedy zbierać?
Kwitnące, młode pędy z pączkami dziurawca zbiera się w okresie od czerwca do połowy lipca. Kolejne zbiory mogą odbyć się pod koniec sierpnia, kiedy przycięta roślina zacznie ponownie kwitnąć.