turystyka

Skoki tandemowe – z czym to się je

W obecnych czasach dużą popularnością cieszą się sporty ekstremalne. Ludzie są głodni wrażeń, ciągle pragną doznawać więcej. Jednak nie każdy jest wykwalifikowanym sportowcem z licznymi certyfikatami na koncie. Czy wobec tego amatorzy również mogą pokusić się o mocne emocje? Tak! Z pomocą przychodzą skoki tandemowe.

Czym właściwie są skoki tandemowe?

Najprościej rzecz ujmując – skok w tandemie to skok w dwie osoby. Wykwalifikowany pilot wraz z pasażerem – amatorem, połączeni są ze sobą specjalną uprzężą, która gwarantuje całkowite bezpieczeństwo. Tandempilot w swoim ekwipunku posiada spadochron, który w odpowiednim momencie unosi dwie osoby.

Skoki tandemowe odbywają się zazwyczaj z wysokości około czterech tysięcy metrów nad ziemią. W najszybszym punkcie spadania można osiągnąć prędkość wynoszącą nawet dwieście kilometrów na godzinę! Najdłuższym elementem skoku tandemowego jest swobodny spadek z otwartym spadochronem, który trwa od pięciu do piętnastu minut.

Co warto wiedzieć o skokach tandemowych?

Przede wszystkim warto zastosować się do paru rad, które sprawią, że skok będzie całkowicie bezpieczny i zapewni nam najlepszą dawkę wrażeń. Przede wszystkim warto przyjść na skok wyspanym. Połączenie zarwanej nocki wraz z dużą dawką adrenaliny w żyłach nie jest najlepszym pomysłem. Dodatkowo, powstrzymanie się od spożywania posiłków na dwie godziny przed wyskokiem pozwoli uniknąć późniejszych problemów żołądkowych.

Do samego skoku niestety dyskwalifikują pasażera niektóre problemy zdrowotne. Przede wszystkim kłopoty z układem krążeniowym oraz oddechowym. Co więcej, nie można wziąć udziału w skoku jeśli cierpi się na epilepsję, czy choroby psychiczne. Należy również mierzyć minimum 125 centymetrów oraz ważyć mniej niż 110 kilogramów.

Ile kosztują skoki tandemowe?

Tak naprawdę wszystko zależy od miejsca, firmy zajmującej się prowadzeniem skoków w tandemie oraz dodatkowych opcji, które zamierzamy wykorzystać. Zazwyczaj kwota waha się w okolicach kilkuset do tysiąca złotych.

Jednak cena może wzrosnąć, jeśli dodatkowo wykupimy pakiet skoku z filmowaniem. Każdy musi sam sobie odpowiedzieć na pytanie, czy warto przeznaczyć na to pieniądze, niemniej jednak obejrzenie swojego wyczynu i ujrzenie widoków z wysokości ponownie – na filmie może być naprawdę ciekawym przeżyciem.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *