turystyka

Na co zwracać uwagę kupując używaną optykę?

Optyka używana cieszy się sporą popularnością. Jest tania i łatwo dostępna. W sieci, można odnaleźć portale, które zajmują się wyłącznie umieszczaniem ogłoszeń o sprzedaży lub kupnie używanej optyki myśliwskiej.

Czystość i wygląd optyki

Używana optyka powinna być czysta. Dobry sprzedawca zawsze czyści sprzęt zanim go komukolwiek pokaże. Na czystym, zadbanym sprzęcie lepiej widać ewentualne drobne ryski lub zadrapania. Używana optyka myśliwska musi dobrze wyglądać. Jeśli miała ciężkie życie, zdarzało się, że upadała lub uderzyła o ziemię wypadając z ambony – to może okazać się, że używana optyka nadaje się wyłącznie do wyrzucenia. Wielu myśliwych stara się jednak sprzedać ją za wszelką cenę, tak by nie stracić zbyt wielu pieniędzy.

Opinie o sprzedawcy

Lornetka myśliwska jest często sprzedawana przez kilku pasjonatów, którzy co kilka miesięcy zmieniają cały swój sprzęt. W takim wypadku, można sprawdzić opinie o nich. Na specjalistycznych forach, można znaleźć innych kupujących, którzy mogą mieć sporo do powiedzenia na temat sprzedawcy. Na niektórych portalach jest nawet system oceniania sprzedawców. Dzięki niemu, wiadomo, czy jest on uczciwy, czy może zdarzało mu się wcześniej dokonywać podejrzanych transakcji.

Dźwięki z wnętrza

To może brzmieć absurdalnie, ale używana optyka myśliwska jest bardzo delikatnym sprzętem. Przy kupnie, warto delikatnie nią potrząsnąć. Jeśli coś grzechocze wewnątrz lunety lub lornetki, to nie jest to dobry znak. Profesjonalny sprzęt w dobrym stanie nie powinien wydawać z siebie żadnych dźwięków. Jeżeli jest inaczej, to najprawdopodobniej urządzenie upadło, a jakiś element w jego wnętrzu uległ ułamaniu lub pokruszeniu. Taka optyka używana nie nadaje się do pracy w warunkach polowania. Może się okazać, że wydawane przez nią dźwięki, odstraszą zwierzynę.

Jakość obrazu

Przez lornetkę nie należy patrzeć na słońce. Obraz sprawdzamy patrząc na białą powierzchnię, na przykład czystą kartkę papieru. Obraz sprawdzamy przy maksymalnym przybliżeniu i oddaleniu. Wysokiej jakości obraz jest pozbawiony wszelkich przebarwień, czy zarysowań. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, co do jakości obrazu to należy albo zrezygnować z zakupu albo bardzo negocjować cenę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *