turystyka

Czym różnią się kolonie od półkolonii?

Kolonie oraz półkolonie to świetny pomysł na zapewnienie dzieciom spędzania czasu w okresie wakacyjnym. To okazja do zawarcia nowych znajomości, ale także do poznania wielu zabaw i przeżycia fantastycznych przygód. Obie formy wypoczynku nieco różnią się od siebie.

Kolonie i półkolonie – ujęcie definicyjne

W ujęciu słownikowym kolonie to zorganizowany pobyt wypoczynkowy dla dzieci oraz młodzieży szkolnej w czasie wakacyjnym, poza miejscem stałego zamieszkania. Z kolei półkolonie to „forma zespołowego wypoczynku dla dzieci, w miejscu ich zamieszkania, organizowana w czasie wakacji”. Definicje nie różnią się więc między sobą za bardzo. Jedyną sprawą tłumaczoną inaczej jest miejsce organizacji obu sposobów spędzania wolnego, wakacyjnego czasu.

Czym są kolonie?

Kolonie są jedną z najpopularniejszych rodzajów wypoczynku dla dzieci. Dają możliwość wyjazdu na okres tygodnia bądź dwóch do innego miasta. Uczą samodzielności i pozwalają na spędzanie czasu zupełnie bez rodziców. Letni wypoczynek świetnie sprawdzi się w odniesieniu do starszych dzieci oraz dzieci bardziej samodzielnych, które dobrze znoszą rozstanie z rodzicami i rodzeństwem. Podczas kolonii dzieci pozostają pod stałą opieką wychowawców, którzy organizują im czas, poprzez różnego rodzaju wycieczki, zabawy, zajęcia sportowe itd.

Czym różnią się półkolonie od kolonii?

Podczas niektórych sytuacji o wiele lepszą opcją od kolonii są półkolonie. Polegają one na zapewnianiu dzieciom rozrywek oraz atrakcyjnego spędzania wakacji w mieście, w którym mieszka dziecko. Nie wysyła się więc go do innej miejscowości.

Półkolonie to idealny sposób na nauczenie samodzielności dzieci młodszych, które nie są jeszcze gotowe na dłuższy czas spędzany bez rodziców. Pozwalają dziecku na zawieranie nowych przyjaźni z dziećmi z tego samego miasta. Uczą zaradności i tego w jaki sposób współpracować z innymi, aby dobrze się bawić. Na półkoloniach organizuje się podobne formy spędzania czasu jak na koloniach tradycyjnych – to różnego rodzaju spacery, zabawy sportowe, po których dziecko jednak wraca do domu.

Półkolonie są również lepszą opcją dla rodziców młodszych dzieci. Nie muszą się oni martwić czy dziecko sobie bez nich poradzi, jako że mają możliwość spędzania z nim czasu w weekendy oraz wieczorami. Są więc świetnym wariantem dla wszystkich tych, którzy nie chcą rozstawać się z pociechami na dłużej, ale pragną także zadbać o jak najbardziej atrakcyjne spędzanie przez dziecko wakacji.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Uniwersytetu rozwoju

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *