Transport

Czy charakteryzuje się krążek linowy?

Solidne i wytrzymałe krążki linowe wykorzystywane są w branży transportowej od wielu lat, dlatego też tym bardziej warto dowiedzieć się o nich nieco więcej. Mowa tutaj oczywiście o niezawodnych systemach wykorzystywanych bezpośrednio do przemieszczania ciężkich przedmiotów. Jednym z najważniejszych zadań krążków jest zmienienie kierunku naprężenia lin, dzięki czemu znacznie łatwiej jest podnieść ciężkie ładunki.

Co warto wiedzieć?

Krążek linowy zaprojektowany został głównie po to, aby zredukować straty spowodowane na przykład przez nadmierne tarcie. W branży transportowej krążki linowe mają szerokie zastosowanie. Bardzo często spotkać je można w kolejkach linowych, czy też w bloczkach linowych.

Krążki linowe różnią się między sobą nie tylko rozmiarem, ale również materiałem z którego są wykonane. Producenci oferują krążki plastikowe, drewniane i metalowe. Aby wybrać najlepszy krążek należy zwrócić uwagę na jego przeznaczenie i na siłę zrywającą.

Uniwersalne krążki obciążeniowe

W wymagającej branży transportowej bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się krążki obciążające, które idealnie przystosowane są do przenoszenia ładunków o dużej wadze. Znakiem charakterystycznych opisywanych krążków są wysokie siły zrywające, które mogą przekroczyć nawet 2000 DAN.

Jeżeli chodzi o same krążki linowe obciążeniowe, to wykonane są one z bardzo wytrzymałych materiałów. Producenci sięgają nie tylko po aluminium, ale również po niezawodną stal nierdzewną. Ich jedyną wadą jest tak naprawdę duży ciężar własny i dość wysoka cena.

Jakie zastosowanie?

Krążki linowe wykorzystywane są do wielu celów, dlatego też cieszą się tak dużym zainteresowaniem. W zależności od potrzeb można wybrać nie tylko krążki stałe, które mają blok nieruchomy, ale również krążki przesuwne z blokiem ruchomym.

Solidny krążek linowy odgrywa bardzo ważną rolę w windach i dźwigach. Dostępne są także specjalne modele, które wykorzystywane są w żeglarstwie.

Krążki linowe można wykorzystać nie tylko do zmiany kierunku ruchu liny, ale również do prowadzenia samej liny. Przy wielu zadaniach wykorzystuje je się również jako niezawodny element wyrównawczy w układach linowych. Oryginalny krążek linowy jest obecnie najlepszą alternatywą dla karabińczyków i zawiesi pasowych.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Cecho

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *