Przemysł

Sterowniki PLC – ograniczenia i wady

W porównaniu do standardowych układów przekaźnikowo – stycznikowych, sterowniki PLC nie posiadają żadnych wad. Niemniej (w niektórych przypadkach) dają o sobie znać ich niektóre ograniczenia. W pewnych sytuacjach, mogą one skutecznie wpłynąć na spowolnienie wdrażania tychże sterowników do instalacji domowej i przemysłowej automatyki.

Koszty – tu może być problem

Pewną wadą sterowników PLC są ich koszty. Nie da się ukryć, że koszt pojedynczego sterownika jest znacznie wyższy, niż koszt analogicznego układu stycznikowo – przekaźnikowego. Problem ten uwypukla się przede wszystkim w niewielkich instalacjach, w których montaż takiego układu ogranicza się do kilku sterowników.

W przypadku większych instalacji, różnica cenowa pomiędzy sterownikami PLC a ich tradycyjnymi odpowiednikami, jest zdecydowanie mniejsza. Wynika to z faktu, że zakup dużej ilości sterowników jest po prostu bardziej opłacalny. Poza tym montaż sterowników nie wymaga dodatkowych rozwiązań instalacyjnych (np. okablowania).

Wykwalifikowany personel – ograniczenia i możliwości

Pewną wadą sterowników PLC jest konieczność zatrudnienia do ich montażu wykwalifikowanego personelu monterskiego. W przypadku tradycyjnych układów stycznikowo – przekaźnikowych, wystarczą kompetencje zwykłego elektryka.

Montując układy PLC, konieczne jest już posiadanie odpowiednich, specjalistycznych uprawnień, a także odpowiednio duże doświadczenie w zawodzie. Nie bez znaczenia jest też koszt wyszkolenia specjalisty, który odpowiednie doświadczenie będzie zdobywał miesiącami, a nawet latami.

Wrażliwość układu

Nie da się ukryć, że sterowniki PLC są znacznie wrażliwsze na zmiany parametru przepływającego przez nie prądu, niż analogiczne układy stycznikowe i przekaźnikowe. Wynika to z faktu, że każdy ze sterowników posiada bardzo zaawansowaną elektronikę, którą znacznie łatwiej można uszkodzić, np. na skutek oddziałujących przepięć elektrycznych.

Podsumowując, sterowniki PLC mają swoje wady i ograniczenia. Niemniej ich instalacja w nowoczesnych obwodach automatycznych jest jak najbardziej pożyteczna i wskazana. Szczególną rolę odgrywają one w przemyśle, w którym są one odpowiedzialne za realizację bardzo skomplikowanych procesów automatycznych.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *