Przemysł

Sterowanie PLC w przemyśle oraz w domu

Automatyzacja w przemyśle wpływa przede wszystkim na przyspieszenie całej produkcji, ograniczenie siły roboczej, większą wygodę oraz mobilność. Często odbywa się ona dzięki sterowaniu PLC, które ma bardzo różnorodne zastosowanie, a także wiele zalet, które zdecydowanie przemawiają na korzyść takiego rozwiązania.

Czym jest sterowanie PLC?

Jego głównym zadaniem jest sterowanie pracą rożnego rodzaju urządzeń. Skrót PLC oznacza Programmable Logic Controller i oznacza on programowalny sterownik logiczny. Mamy więc tutaj do czynienia z urządzeniem mikroprocesorowym, które składa się z wielu różnych komponentów. Są to przede wszystkim jednostka centralna, wejścia oraz wyjścia, pamięć oraz odpowiednie moduły.

Sterowanie określonym urządzeniem możliwe jest dzięki zastosowaniu odpowiedniego algorytmu, który zapisywany jest w pamięci urządzenia przy pomocy języka programowania. Możliwa jest zmiana tego algorytmu. Urządzenia te dzieli się, m.in. ze względu na ilość wejść oraz wyjść i są to na przykład nanosterowniki, mikrosterowniki czy układy duże.

Sterowanie PLC – zalety

Jedną z kluczowych zalet jest możliwość różnorodnego zastosowania, a także to, że sterowanie odbywa się z innej lokalizacji. W ten sposób również działa diagnostyka oraz konserwacja. Sterowniki PLC są urządzeniami dużo bardziej niezawodnymi niż inne rozwiązania.

Do ważnych zalet należy również montaż, który nie wymaga dodatkowego okablowania, a to pozwala przyspieszyć jego realizację, a także obniżyć jej koszty. Poza tym urządzenia te nie zużywają dużo energii elektrycznej, a nawet można powiedzieć, że są w pełni oszczędne pod tym względem.

Gdzie stosuje się sterowniki PLC?

Mają one zastosowanie przede wszystkim w przemyśle. W pełni automatyzują linie produkcyjne w mniejszych i większych zakładach przemysłowych. Daje to inwestorom realne korzyści, ponieważ produkcja odbywa się sprawnie i szybko, a wiele prac nie wymaga udziału ludzi.

Coraz częściej sterowanie PLC stosuje się również w prywatnych domach. Tzw. „inteligentny dom” to nic innego jak sterowanie automatyką domową zdalnie, z dowolnego miejsca. W ten sposób można kontrolować oświetlenie, ogrzewanie, wodę, zamykanie i otwieranie posesji, bram wjazdowych, rolet oraz wielu innych urządzeń.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Trinitec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *