Przemysł

Jak wygląda produkcja palet?

Palety są bardzo często wykorzystywane w transporcie towarów i to w wielu krajach. Produkuje się je z drewna, metalu i plastiku. Konstrukcja palet jest prosta i dlatego też ich produkcja nie nastręcza wielu trudności. Dzisiaj na paletach wiele różnego rodzaju towarów się przewozi i magazynuje, dlatego też produkcja palet jest biznesem bardzo popularnym i niewymagającym.

Rodzaje palet

Palety można rozróżnić ze względu na materiał, z jakiego są wykonane oraz pod względem ich rozmiarów. Najbardziej popularne są palety wykonane z drewna, metalu i plastiku. Każdy producent palet wie, że w produkcji palet najważniejsze są ich rozmiary, które muszą być standardowe. Jest, więc, kilka podstawowych rozmiarów palet. Wśród nich najbardziej popularne są europalety. Wysokość europalety, jej szerokość i długość to wymiary ściśle określone. Dzięki tym wymiarom łatwiej się magazynuje i transportuje dany towar, ponieważ większość magazynów jest projektowana tak, by zmieścić w nich jak najwięcej towarów na europaletach.

Palety drewniane

Najbardziej popularne są palety wykonane z drewna. Produkcja palet drewnianych uwzględnia zaprojektowanie, a następnie wyprodukowanie palet w wymiarach standardowych, ale o różnych kształtach. Oznacza to, że konstrukcja palet zawsze jest taka sama, ale czasami różnią się one między sobą konkretnymi detalami. Producent palet produkuje więc palety typu EURo, czterowejściowe blokowe, czterowejściowe zamknięte od dołu, dwuwejściowe blokowe. Paleta jednak zawsze ma określony odstęp pomiędzy dolną a górną powierzchnią, przez to możliwe jest przetransportowanie jej wraz z towarem, wózkiem widłowym. Komplet paleta plus wózek widłowy lub ręczny, potocznie zwany paleciakiem, to najbardziej popularny zestaw podczas załadunku, rozładunku lub magazynowaniu towarów.

Wysokość europalety również pozwala na unoszenie jej i przewożenie przez wózek widłowy.

Palety metalowe i plastikowe

Palety metalowe są paletami najbardziej trwałymi. Posiadają one, na ogół, takie same rozmiary jak palety drewniane. Ponieważ są to palety solidne i bardzo mocne i wytrzymałe, wykorzystuje się je w przemyśle ciężkim, motoryzacyjny i hutniczym.Palety plastikowe najłatwiej jest utrzymać w czystości, są one produkowane, najczęściej, z materiału poddawanego wcześniej recyklingowi. Czyli powiedzieć można, że są to palety ekologiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *