Ładna pogoda za oknem jest najczęściej przyczyną tego, że mieszkańcy Poznania czekają długi czas, zanim kupią opał na zimę. Coraz większą popularność zdobywa węgiel workowany Poznań, który jest pakowany po 20 kilogramów. Węgiel najlepiej kupować osobiście, ponieważ kupując w ciemno możemy trafić na materiał słabej jakości. Najlepiej ocenić to co kupujemy w rzeczywistości.
Kiedy kupujemy węgiel?
Łagodne zimy powodują, że ludzie mają w swoich magazynach dalej węgiel, który kupowali na ostatnią zimę. Mamy dla nich dobrą wiadomość, ponieważ koks workowany ma bardzo długą datę ważności. Dlatego możemy bez problemu używać węgiel workowany poznań i nie martwić się o negatywne efekty. Część ludzi kupuje węgiel wiosną oraz latem tuż przed wakacjami letnimi. Jest on wtedy najtańszy i najbardziej opłaca się go kupować. Największą cenę węgiel w workach Poznań osiąga jesienią oraz zimą.
Cena węgla
W worku może się zmieścić 20 kilogramów, a worek kosztuje od 17 do 24 złotych. 50 ton kosztuje zatem od 850 do 1200 złotych. Większość ludzi decyduje się na węgiel workowany mimo, że wychodzi on drożej niż węgiel tradycyjny. Ludzie przez całe lato odkładają pieniądze, żeby uzbierać odpowiednią kwotę na węgiel na zimę. W wielu domach jest to główny element ogrzewania, ponieważ nie są one podłączone do ogólnokrajowej sieci grzewczej. Ludzie mówią zgodnie, że najtańszy i najgorszy koks workowany pochodzi z kopalń czeskich. Według większości jest on jakościowo gorszy od polskiego opału.
Cena zagranicznego węgla
Tona czeskiego węgla kosztuje 540 zł. Za worek zapłacimy 16 złotych. W zależności od składu i regionu możemy zapłacić różne ceny za tę samą wagę węgla. Oczywiście wiele zależy od dystrybutora, które ustala swoją marżę na węgiel w workach Poznań. Ciekawym rozwiązaniem jest także miał, który jest zdecydowanie tańszy od tradycyjnego węgla. Żeby jednak go używać potrzebujemy specjalnego pieca, który ma inną konstrukcję od tego typowego uniwersalnego pieca. Musimy też wziąć pod uwagę zakup takiego pieca, ponieważ w dalszej perspektywie może to być bardzo trafna inwestycja. Niektórzy radzą, żeby kupować węgiel wyłącznie ze składów, które mają swoją siedzibę przy kolejowych torach. Transport kolejowy nie pozwala na tak wiele, jeżeli chodzi o podmianę węgla na gorszy. Podczas zakupu powinniśmy wziąć pod uwagę tylko wartość opałową węgla, ponieważ ciepło spalania nie jest jakimś bardzo ważnym parametrem.