moda

Technika sublimacyjna

Nadruki sublimacyjne na koszulkach czy bluzach to nie tylko doskonała reklama, ale także bardzo ładna dekoracja na elementach odzieży.

CZYM JEST DRUK SUBLIMACYJNY?

Jest to rodzaj druku cyfrowego, który przenosi wysokiej jakości zdjęcia czy grafiki na powierzchnie polimerowe. Ten rodzaj druku wykorzystuje się także, chcąc przenieść jakiś obraz graficzny na ubrania. W tym wypadku koszulki, bluzy czy inne elementy ubrania muszą mieć w sobie wysoką zawartość włókien poliestrowych. Tak wykonany druk na tkaninach jest drukiem wysokiej jakości.

Wszystkie tusze sublimacyjne to w rzeczywistości barwniki, wiążą się one z tkaniną, dając doskonały efekt nadruku. Zatem nadruki sublimacyjne opierają się głównie na procesie chemicznym.
Sublimacja oznacza inaczej barwienie. Ten rodzaj barwienia wykonuje się w drukarni sublimacyjnej przy pomocy specjalnych maszyn. Drukarnia sublimacyjna to miejsce, gdzie najpierw odpowiedni druk wykonuje się przy pomocy specjalistycznych farb na papierze transferowym, a następnie pod wysokim ciśnieniem umieszcza się go na danej tkaninie.

EKOLOGICZNA METODA NADRUKU

Drukarnia sublimacyjna wykonuje, poprzez odpowiednie maszyny, druk doskonały, odporny na ścieranie, spieranie, UV, charakteryzujący się żywymi i trwałymi kolorami. Przede wszystkim uważa się, że tego rodzaju druk na tkaninach jest drukiem ekologicznym, przyjaznym środowisku. Jest tak, ponieważ używa się w tym wypadku bardzo dobrych, ale i ekologicznych farb.
Czasami druk zdjęcia, obrazu czy grafiki przenosi się bezpośrednio na specjalne tkaniny, nie korzystając wcześniej z papieru transferowego.

MITY DRUKU SUBLIMACYJNEGO

Nadruki sublimacyjne są bardzo popularną metodą zadrukowywania koszulek lub bluz. W bardzo szybkim czasie, na elementach ubrania, można zadrukować dużo treści w bardzo dobrej jakości.
Dzisiaj istnieje wiele mitów na temat metody sublimacyjnej. Jeden z nich mówi, że tym drukiem można tylko zadrukować białe koszulki, drugi popularny mit opowiada, że druk trzyma się tylko na tkaninach w 100 procentach poliestrowych.

Tkanina biała jest jak najbardziej podatna do zadrukowania jej żywymi kolorami, jednak w tym przypadku na koszulkach w innych kolorach druk sublimacyjny również dobrze wygląda. Prawdą jest, że barwniki sublimacyjne wiążą się z tkaninami posiadającymi włókna poliestrowe, jednak doskonale wybarwiają się też koszulki o mieszanym składzie.
Koszulka bawełniana połączona z poliestrem też da się doskonale zadrukować tego rodzaju drukiem.
Pamiętać również należy, że druk sublimacyjny opiera się na barwnikach, które łączą się z tkaninami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *