moda

Rodzaje koszul

Koszula jest wizytówką każdego mężczyzny. Ten ważny element męskiej garderoby ma szczególne znaczenie dla mężczyzn aktywnych zawodowo. Dlatego warto świadomie dobrać odpowiednią koszulę, dostosowaną do okazji i użytkownika. Co należy wiedzieć o koszulach zanim jakąś kupimy?

Koszule wizytowe

W tym ogólnym pojęciu mieszczą się koszule wieczorowe, okazjonalne albo do pracy. Wyróżniają się twardym kołnierzykiem oraz pojedynczym lub podwójnym mankietem na spinkę. Do nich należy dobrać muchę lub krawat, pamiętając jednocześnie, że do muchy pasuje kołnierzyk typu włoskiego. Poza tym najbezpieczniejszym kolorem koszul wizytowych jest biały. Jeśli stawiamy na inny kolor i tak powinien on być jasny i subtelny.

Rodzaj koszuli będzie też zależał od tego, czy zakładamy garnitur czy frak lub smoking. Dużą modową wpadką będzie założenie koszuli z łamanym kołnierzykiem oraz pionowymi plisami do garnituru, ponieważ jest ona zarezerwowana tylko i wyłącznie dla fraków i smokingów.

Koszule casualowe

Te mniej oficjalne koszule lub sportowe wyróżniają się miękkim kołnierzykiem i mankietem na guziki. Pamiętajmy, że pod żadnym pozorem nie powinno się do nich nosić krawatu.

Prawie każdy producent koszul męskich ma w swojej ofercie casualowe koszule w różnych kolorach i wzorach. Dobierając taką koszulę należy brać pod uwagę ogólną zawartość szafy i nasze upodobania. Powinna pasować do więcej niż jednej pary spodni.

Jaka tkanina?

O jakości koszuli świadczy przede wszystkim tkanina z jakiej jest wykonana. Najlepiej jeśli koszula jest uszyta z tkaniny bawełnianej lub przynajmniej o zawartości bawełny 60 %. Jakie są zalety koszuli z czystej bawełny?

Takie koszule są bardzo przewiewne oraz dobrze wchłaniają wilgoć. Nasza skóra może swobodnie oddychać, a tym samym mniej się poci. To idealne rozwiązanie na co dzień. Jednak taki materiał jest bardzo wrażliwy na zagniecenia oraz sprawia pewne trudności przy prasowaniu. Jeśli jednak cenimy wyżej własny komfort niż konieczność starannego prasowania, to nie będziemy żałować takiego wyboru.

Prawie każdy producent koszul męskich ma też takie z domieszką surowca sztucznego. Popularność tych koszul wynika z faktu, że są bardziej odporne na zagniecenia. Dlatego świetnie nadają się na przykład jako ubranie do podróży. Szczególnie lubią je mężczyźni, którzy nie lubią prasować i muszą to robić sami. Warto jednak pamiętać, że syntetyczne włókna mają niekorzystny wpływ na naszą skórę. Gdy jest ich zbyt dużo, skóra nie może oddychać i zdecydowanie bardziej się poci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *