kulinaria

Suszone warzywa – fakty i mity

Warzywa są niezwykle ważnym elementem codziennej diety, gdyż poza cennymi witaminami i minerałami dostarczają między innymi sporych ilości błonnika. Najczęściej spożywa się je jednak w formie świeżej lub gotowanej. Można je jednak dość często spotkać w formie suszonej, która różni się dość znacznie od pozostałych.

Suszenie – istota procesu

Suszone warzywa pozbawione są niemal całkowicie wody, której zawierają od 95 do 98 procent. Suszenie od wieków stosowane było do zachowania warzyw na później. Dzięki niemu można przechowywać je o wiele dłużej.

Dodatkowo suszenie wpływa mocno na smak i zapach warzyw – suszone warzywa są najczęściej o wiele bardziej aromatyczne niż ich świeże odpowiedniki.

Wysoka zawartość błonnika

Suszone warzywa posiadają odmienne właściwości od warzyw świeżych. Z jednej strony proces suszenia pozbawia je części składników odżywczych, więc są one uboższe, jednak w takiej samej objętości wagowej warzyw suszonych znajduje się o wiele więcej błonnika, niż w świeżych produktach.

Błonnik jest niezwykle pożądany, gdyż stanowi podstawę zachowania układu pokarmowego w dobre kondycji. Oczyszcza go on na całej długości, ułatwia wypróżnianie się, stanowi ważny element profilaktyki zapobiegającej rakowi jelita grubego i sprzyja osobom, które się odchudzają, gdyż powoduje uczucie sytości, nie mając jednocześnie żadnych odżywczych wartości.

Bogactwo minerałów

W suszonych warzywach znajduje się też znacznie większa koncentracja minerałów, których może być w takiej samej objętości produktu nawet kilkukrotnie więcej, w przeciwieństwie do witamin, które w większości podczas suszenia ulegają degradacji. Drobna przekąska z suszonych warzyw potrafi często zaspokoić całodobowe zapotrzebowanie na dany minerał.

Wady suszonych warzyw

Suszone warzywa posiadają jednak pewną wadę, którą jest znacznie zmniejszona zawartość cennych białek i substancji bioaktywnych, które ulegają rozkładowi pod wpływem wysokich temperatur.

Potrafią one też być o wiele bardziej kaloryczne od świeżych odpowiedników. Tę wadę niweluje jednak w oczach wielu osób wspomniana zawartość błonnika i minerałów.

Suszone warzywa jednak z pewnością pozwalają cieszyć się letnimi i jesiennymi smakami podczas srogiej zimy, za co są kochane. Znaleźć je można na wielu polskich stołach. Osoby, którym zależy jednak także na witaminach i białkach, powinny poza suszonymi warzywami spożywać także te mrożone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *