Na polskim rynku funkcjonuje wiele zakładów przetwórstwa owocowo warzywnego. Produkowane przez nie wyroby znaleźć można na półkach w niemal każdym markecie. Nie każdy jednak wie, czym tak naprawdę zajmuje się taki zakład.
Charakterystyka zakładów przetwórstwa owocowo warzywnego
Przetwórstwo owocowo warzywne to wciąż rozwijająca się dziedzina. Ogólnie rzecz ujmując, zakłady tego typu zajmują się przetwarzaniem owoców i warzyw na różnego rodzaju produkty. Wymienić można tu choćby susze, konserwy czy marynaty.
Gama produktów wytwarzanych przez przemysł przetwórstwa owocowo warzywnego jest jednak dużo szersza. Sporą część produkcji stanowią także soki, powidła, dżemy marmolady czy konfitury. Ważną częścią produkcji są także napoje owocowe i warzywne oraz mrożonki.
Produkcja w zakładach przetwórstwa owocowo warzywnego
Zakłady przetwórstwa owocowo warzywnego planując swoją produkcję, biorą pod uwagę dwie kwestie. Pierwszą jest oczywiście zapotrzebowanie wśród konsumentów. Gusta smakowe klientów odrywają tu bardzo ważną rolę.
Drugim ważnym elementem jest pora roku. Latem zakłady produkują głównie soki i napoje. Zima to z kolei okres wzmożonej produkcji przecierów i dżemów.
Zadania zakładów przetwórstwa owocowo warzywnego
Przetwórstwo owocowo warzywne ma za zadanie zabezpieczenie zbiorów owoców i warzyw. Co ważne, zakłady przetwórstwa także uszlachetniają zbiory. Mowa tu o usuwaniu pestek, szypułek czy wszelkich zanieczyszczeń.
Dzięki przetwarzaniu owoców i warzyw możliwe jest również utrwalanie ich ważnych dla zdrowia organizmu składników. Owoce i warzywa to bogate źródło cukrów, białka i składników odżywczych. Produkty przetworzone zwierają w swoim składzie ogromną ich ilość.