kulinaria

Potrzeby żywieniowe rocznego dziecka – na co zwrócić uwagę?

Roczne dzieci coraz częściej chcą jeść to samo, co reszta rodziny. Jedzenie dla niemowląt staje się dla nich nieciekawe, pragną próbować nowych rzeczy. Warto im na to pozwolić. Jednak nie wolno zapominać, że małe dzieci mają specjalne potrzeby żywieniowe, ponieważ znajdują się w ważnej fazie wzrostu i cały czas rozwijają swoje zdolności intelektualne.

Jadłospis dla rocznego dziecka – jak zdrowo karmić dziecko?

W wieku jednego roku dziecko może jeść prawie wszystko, co dorośli mają na talerzu, ale jak powinien wyglądać prawidłowy jadłospis dla rocznego dziecka?Przede wszystkim, warto zadbać, aby był niskotłuszczowy, pożywny i różnorodny. Na talerzu powinno się znaleźć mało produktów pochodzenia zwierzęcego i wiele produktów roślinnych, takich jak warzywa.

Zawsze należy zwracać uwagę na świeżą i zdrową żywność, najlepiej organiczną.

Podstawowe zasady zdrowej diety, nie tylko dotyczą osób dorosłych, a także dzieci od 1 roku, z tą różnicą, że dzieci rozwijają się i rosną. Są znacznie bardziej zależne od pożywnej diety niż dorośli.

Ponieważ maluchy nie mogą jeść dużych porcji, ilość, jaką spożywają podczas jednego posiłku, powinna zawierać wystarczającą ilość tego, czego potrzebuje dziecko w tym wieku. Oprócz odpowiedniej ilości energii, pożywienie powinno dostarczać dużo składników odżywczych.Przykładowo, roczne dzieci potrzebują cztery razy więcej żelaza i trzy razy więcej wapnia w stosunku do masy ciała niż dorośli.

Potrawy należy tylko delikatnie przyprawiać oraz unikać dodatków do żywności, takich jak wzmacniacze smaku lub aromaty. Spożycie soli powinno być znacznie ograniczone.

Stałe pory posiłków

Jadłospis dla rocznego dziecka powinien się składać z trzech głównych posiłków. Jeden z nich musi być ciepły. Oprócz śniadania, obiadu i kolacji wskazane są dwie mniejsze przekąski między posiłkami. To zapewni wystarczającą ilość energii i składników odżywczych przez cały dzień.

Przerwy między posiłkami powinny wynosić od dwóch do trzech godzin. Należy pilnować, aby dziecko nic nie jadło w tym czasie. Po pierwsze jest to ważne dla organizmu, a po drugie maluch przyzwyczaja się, że są ustalone pory posiłków.

Co należy uwzględnić w jadłospisie dla rocznego dziecka?

W każdym posiłku powinny się znaleźć węglowodany w postaci ziemniaków, pieczywa, ryżu, owsianki czy makaronu. Najlepiej wybierać produkty pełnoziarniste.

Produkty zbożowe dostarczają organizmowi witamin z grupy B, minerałów i pierwiastków śladowych, a także zawierają cenny błonnik, który zapewnia zdrowe trawienie.

Ziemniaki natomiast są bogate w skrobię, witaminę C, potas i białko roślinne.

Należy zadbać, aby w jadłospisie dla rocznego dziecka znalazła się odpowiednia ilość warzyw i owoców – optymalna ilość to porcje warzyw i dwie porcje owoców.

Czego należy unikać?

Tak długo, jak to jest możliwe, należy unikać słodyczy i przekąsek. Są niezdrowe i niepotrzebne, nie mają pozytywnego wpływu na rozwój. To, czy dziecko je słodycze, w początkowym okresie życia, zależy od dorosłych.Kiedy potomstwo idzie do przedszkola, a później do szkoły, zetknie się ze słodyczami, ale nawet wtedy należy zadbać o to, aby podjadanie nie przeszło w nawyk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *