Ilość odpadów na świecie każdego dnia rośnie, co bardzo negatywnie wpływa na środowisko naturalne. Dlatego też, żeby zmniejszyć liczbę śmieci na Ziemi zaczęto w różnych branżach stosować opakowania eko. Mają one właściwości biodegradowalne, co w dużym stopniu przyspiesza ich rozkład i sprawia, że niechcianych odpadów jest znacznie mniej. Tym samym środowisko naturalne, nie jest tak bardzo zanieczyszczane.
Gdzie stosowane są opakowania ekologiczne?
Największe ich zastosowanie jest w tym momencie w przemyśle spożywczym. Bardzo często Opakowania ekologiczne są wykorzystywane do żywności. Łatwo to zauważyć w sklepach z artykułami spożywczymi. Warto podkreślić, że opakowania biodegradowalne do żywności są popularne w gastronomi i hotelarstwie. Wszędzie tam, gdzie serwowane są posiłki, jedzenie.
Opakowania ekologiczne a świadomość konsumentów
Do niedawna osoby kupujące różne produkty do swojego domu, w ogóle nie zwracały uwagi na to, jak zapakowane są dane artykuły. Dopiero od paru lat czytamy oznaczenia na opakowaniach i to, z czego zostały one wykonane. Należy podkreślić, że opakowania ekologiczne mają być przede wszystkim tanie w produkcji, wytrzymałe na różne mechaniczne uszkodzenia i biodegradowalne, czyli ulegać naturalnemu rozkładowi. Dla samych konsumentów ważne jest również to, że opakowania biodegradowalne do żywności nie wpływają negatywnie na sam produkt. Poza tym kupując artykuły zapakowane w ten rodzaj opakowań, sprawiamy, że jest mniej odpadów na świecie.
Z czego robione są opakowania eko?
Pudła, pojemniki, paczki ekologiczne wytwarzane są często z papieru, tektury. Można je zazwyczaj wykorzystać powtórnie. Rozkład ich również jest dość szybki. Mają one jednak swoje wady, gdyż nie wszystkie produkty da się w nie zapakować.
Kolejnym surowcem wykorzystywanym do produkcji opakowań ekologicznych jest szkło. W tym momencie to najlepsze z dostępnych rozwiązań. Szkło doskonale chroni żywność, nie wpływa negatywnie na jego smak lub właściwości odżywcze, można je nieskończoną ilość razy przetwarzać.
Opakowania biodegradowalne do żywności są coraz częściej robione z bioplastiku. Ten rodzaj surowca wytwarza się z roślin. Bioplastik ma podobne właściwości, co zwykły plastik, jednak rozkłada się znacznie szybciej i jest bardziej przyjazny dla środowiska.