kulinaria

Jak zamarynować podgrzybki w occie?

W sezonie jesiennym grzybiarze przynoszą z lasu kosze pełne różnorodnych grzybów. Wówczas to warto je zamarynować w occie i zachować w domowej spiżarni na zimę. Grzyby w zalewie octowej stanowią bowiem doskonałą przekąskę dla wielu potraw.

Grzyby, a ich właściwości odżywcze

Dawniej uważano, że grzyby są bezwartościowe dla organizmu, a były cenione w kuchni polskiej tylko i wyłącznie dzięki posiadanym właściwościom.

Obecnie coraz częściej można spotkać opinię, że grzyby leśne zawierają białko, węglowodany i niewielką ilość tłuszczu. Ponadto zawierają witaminę: D, A, i PP, sole mineralne, wapń, fosfor, wapń, cynk oraz potas.

Warto zatem zadbać o to, aby po zakończeniu sezonu w naszej spiżarni znalazły się nie tylko suszone grzyby, lecz także podgrzybki marynowane w occie.

Podgrzybki marynowane w occie – pyszna przekąska dla wielu dań

Nadmiar zebranych grzybów często sprawia, że zastanawiamy się co z nimi zrobić. Wówczas to warto sięgnąć po sprawdzony przepis i zamarynować grzybki do słoiczków.

Oprócz podgrzybków do marynowania w zalewie słodko – kwaśnej doskonale nadaje się wiele innych gatunków. Wśród wielu z nich można wymienić: borowiki, rydze, pieczarki, kanie, gąski, maślaki,opieńki, zajączki, kurki oraz koźlarze.

Dziś zarówno w internecie, jak i poszczególnych książkach kucharskich nie brakuje wielu ciekawych przepisów. Zalecane jest, aby podczas marynowania nie mieszać poszczególnych gatunków grzybków. Ponadto warto zawsze wybierać te okazy, które są młode, niewielkich rozmiarów oraz oczywiście nierobaczywe. Marynując nieco większe podgrzybki można je podzielić na kawałki, ale wówczas nie wyglądają one już tak efektownie w słoiczku.

Marynowanie podgrzybków

Marynowanie podgrzybków w occie nie należy to trudnych zadań kulinarnych. Na początek należy zebrane okazy dobrze przebrać oraz oczyścić z ziemi oraz leśnej ściółki. Następnie należy je dobrze wypłukać w zimnej wodzie. Jeśli zamierzamy marynować maślaki, to wówczas z ich kapeluszy należy obrać skórkę.

Kolejną czynnością jest przygotowanie zalewy. Do tego celu potrzebna jest woda, cukier, sól i ocet. Do każdego słoika warto tez dodać kilka ziaren gorczycy, pieprzu, ziela angielskiego oraz listek laurowy. Przyprawy te bowiem dodają wyjątkowego smaku oraz aromatu.

Ostatnią czynnością jest pasteryzacja grzybków. A później nie pozostaje nic innego jak w sezonie zimowym zajadać się ich wyjątkowym smakiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *