Urządzeniem szczególnie nielubianym przez polskich kierowców jest alkomat. Nic dziwnego. To przecież tester trzeźwości, czyli sprzęt pomiarowy, który pozwala ustalić poziom alkoholu w wydychanym powietrzu. W artykule opiszemy, jakie są rodzaje takich urządzeń na rynku i w jaki sposób one działają.
Zasada funkcjonowania i budowa alkomatów
Zaczynamy od ogólnego wyjaśnienia, jak zbudowane są alkomaty policyjne i inne podobne sprzęty umożliwiające sprawdzenie zawartości alkoholu w organizmie mężczyzny i kobiety. Podstawowym elementem w takiej popularnej „żółtej świeczce” jest specjalny czujnik – inaczej zwany sensorem. Owa część wpływa na dokładność pomiaru, a w dalszej kolejności na samą wiarygodność wyniku badania.
Można powiedzieć, że wszystkie droższe alkomaty profesjonalne (alkomaty dowodowe itp.) oraz te tańsze działają na zbliżonej, mało skomplikowanej zasadzie. Dana ilość powietrza dostaje się do zamkniętej komory. Następnie etanol, który jest zawarty bezpośrednio w powietrzu, powoduje pracę (reakcję) sensora. Dzięki temu cały układ pomiarowy zajmuje się porównywaniem wartości reakcji na konkretny impuls z bazą danych wzorcowych. Na koniec na wyświetlaczu pojawia się wynik.
Jakie są rodzaje alkomatów?
Jednak, aby alkomaty profesjonalne były sprzętami bezawaryjnymi, należy je okresowo poddawać kalibracji w odpowiednim punkcie serwisowym. Nie będziemy tutaj w szczegółach opisywać, na czym polega ten proces. Skupimy się natomiast na podstawowym podziale wszystkich testerów trzeźwości. Oczywiście typ alkomatu zależy od – jak się pewno domyśliliście – zastosowanego czujnika.
Wyróżnia się więc alkomaty półprzewodnikowe, elektrochemiczne oraz spektrofotometryczne. Te pierwsze są zdecydowanie najprostsze w użyciu. Niestety, jednocześnie często podają zafałszowany wynik. Powodem są słabej jakości baterie. Z kolei urządzenia mające czujnik elektrochemiczny charakteryzują się lepszym pomiarem. Właśnie dlatego wśród nich znajdują się alkomaty policyjne, alkomaty dowodowe oraz testery stosowane w zakładach pracy. Ostatnie, czyli spektrofotometryczne należą do najbardziej profesjonalnych urządzeń, używanych tylko przez funkcjonariuszy policji i pracowników sądowych.
Alkomaty – inny podział
Warto także wyjaśnić, że opisywane w tym artykule urządzenia, można podzielić również ze względu na samo zastosowanie. Stąd można spotkać sprzęty stacjonarne, osobiste i podręczne. Stacjonarnymi są np. duże alkomaty policyjne znajdujące się na posterunkach policji albo wspomniane już alkomaty dowodowe (podany przez nie wynik będzie podstawą do zwolnienia pijącego alkohol pracownika w danej firmie). Drugie, czyli osobiste charakteryzują się małym rozmiarem. Z kolei podręczne są dodatkowo wyposażone w wymienny ustnik.