kulinaria

Czym jest musztarda?

Często gości na naszych stołach jako dodatek do różnych potraw. Występuje zarówno w łagodnych, jak i nieco ostrzejszych wariantach. Jedni ją uwielbiają, inni decydują się na zamienniki. Temat na dziś to musztarda – czym jest i z czego się składa.

Czym jest musztarda?

Musztarda to zimny sos, którego podstawowy składnik stanowią ziarna gorczycy. W zależności od oczekiwanego smaku musztardy, używa się gorczycy białej, czarnej lub sarepskiej. Sosu tego używano już w Rzymie na początku naszej ery, przypisując mu właściwości lecznice. Producent musztardy miał sprawiać, że jego produkt łagodził bóle reumatyczne czy obniżał ciśnienie krwi).

Musztardy używa się jako dodatku do różnego rodzaju potraw, głównie mięsnych. Często jest używana przy grillowaniu jako dodatek do kiełbasek, innym razem stosuje się ją przy robieniu kanapek. Na bazie musztardy powstają również niektóre sosy używane w restauracjach.

Rodzaje musztard

Producent musztardy łączy ziarna gorczycy z octem, dodając także sól i cukier. Składniki mogą mieć różne proporcje, a ziarna gorczycy są mniej lub bardziej rozdrobnione. Z tego powodu funkcjonują różne rodzaje musztardy. Do najpopularniejszych należy musztarda stołowa (jasna i łagodna), sarepska (średnio ostra, powstała w wyniku połączenia gorczycy jasnej i ciemnej), bawarska (o lekko pikantnym smaku) oraz kremska (wyjątkowo drobno mielona, słodka w smaku).

W niektórych regionach używa się również musztardy rosyjskiej, bawarskiej, miodowej, chrzanowej, francuskiej. Każda z nich ma nieco inny smak i pasuje do innego rodzaju mięsa.

Czy warto spożywać musztardę?

Choć mało osób o tym wie, gorczyca, z której produkowana jest musztarda, posiada cenne właściwości prozdrowotne. Może ona pomagać na dolegliwości żołądkowe, działać przeciwzapalnie, dostarczać potasu, żelaza i kwasów omega-3.

W naszej kulturze musztarda kojarzy się głównie jako dodatek do niezdrowych dań typu fast-food. Dodajemy ją do hot-dogów czy kiełbasek smażonych na głębokim tłuszczu. To zdecydowanie błąd. Spróbuj dodać musztardę do gotowanych warzyw, sałat, kanapek. Przygotuj domowy sos na bazie musztardy – przepisy bez problemu znajdziesz w internecie.

Każdy producent musztardy tworzy swój produkt na bazie zmielonych ziaren gorczycy, a ta ma szereg właściwości korzystnie wpływających na nasz organizm. Szkoda by było tego nie wykorzystać, dlatego zdecydowanie warto regularnie spożywać musztardę, tworzyć z niej sosy i nie tylko. W dłuższej perspektywie czasu zauważymy korzystny wpływ musztardy na zdrowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *