dom i ogród

Prezenty dla komisji egzaminacyjnej – jakie powinny być?

Na niektórych uczelniach obowiązuje nieformalny zakaz wręczania prezentów komisji egzaminacyjnej, jednak zdecydowana większość szkół podchodzi do tego z większym dystansem. Prezent dla promotora na pewno warto kupić. Trzeba też pomyśleć o całej komisji, by nikt nie poczuł się pominięty.

Jakich podarunków nie należy wręczać?

Istnieje całe mnóstwo uniwersalnych prezentów, które można podarować komisji, a jednak studenci silący się na oryginalność często sięgają po rzeczy, jakich po prostu nie wypada wręczać profesorom.

Indywidualizowane podarunki wydają się być świetnym pomysłem, ale nie należy ich zbyt mocno personalizować. Dlaczego? Ponieważ rzadko kiedy student zna bardzo dobrze wszystkich członków komisji.

Nieco inny problem występuje z książkami. Tylko w teorii są one świetnym prezentem dla promotora. W rzeczywistości ciężko bowiem trafić na taki egzemplarz, którego oczytany profesor nie posiada w swojej kolekcji. Lepiej nie ryzykować.

Cena ma znaczenie

„Zastaw się, a postaw się” – w przypadku prezentów dawanych komisji egzaminacyjnej o tej zasadzie należy bezwzględnie zapomnieć. Ciężko bowiem, by student wydawał całe swoje oszczędności na jeden prezent dla promotora. Nikt od niego tego nie oczekuje.

Podarunek dla komisji powinien być symboliczny. To wyraz szacunku i uznania, a nie próba przekupstwa. Wręczenie bardzo kosztownego prezentu może też zostać źle odebrane, dlatego lepiej trzymać się określonego budżetu.

A jaki powinien to być budżet? Na każdy prezent można przeznaczyć ok. kilkadziesiąt złotych. Granicy stu złotych nie warto przekraczać. Nie ma to żadnego sensu.

Kiedy należy wręczyć podarunki?

Podarunki zawsze powinny być wręczane dopiero po zdaniu końcowych egzaminów, czyli po samej obronie. W żadnym wypadku nie należy tego robić wcześniej.

Student, który złamie tę zasadę, może zostać posądzony nawet o próbę przekupstwa. Z tego powodu najlepiej wręczyć prezent dla promotora dopiero po otrzymaniu wyników z obrony – będzie to najbezpieczniejsze wyjście z sytuacji.

Niektórzy zwlekają nieco dłużej z wręczeniem prezentów i przekazują je profesorom na osobności. To też może być dobry pomysł. Wówczas zyska się więcej czasu na to, by szczerze podziękować swojemu promotorowi.

Prezent dla promotora znajdziesz w ofercie Bengraversky.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *