dom i ogród

Łazienka oświetlona jak scena

Jeden punkt oświetleniowy to zdecydowanie za mało do tego, by czuć się komfortowo w łazience podczas codziennej toalety. Niedoświetlone wnętrze może utrudniać wykonywanie precyzyjnych prac, takich na przykład jak makijaż. Organizacja oświetlenia po nowemu nie powinna sprawić trudności z kilkoma podpowiedziami. Od razu wnętrze nabierze innego stylu.

Precyzja i wygoda

Precyzyjnie zaprojektowane i modnie wykończone pomieszczenie pokoju kąpielowego zapewnia więcej wygody użytkownikom. W skład listy udogodnień wchodzą oświetlenia łazienkowe. Jednak to nie jest takie łatwe, jakby na pierwszy rzut oka wyglądało. Główne punkty oświetleniowe zazwyczaj umieszczane są na suficie. Choć w niektórych pomieszczeniach, usytuowanych na ostatnich kondygnacjach światło będzie padać pod kątem, ponieważ ściany odwzorowują położenie spadzistego dachu.

ŁazienkI, szczególnie nowoczesne pokoje kąpielowe podzielone są na wiele stref. Każda z nich wymaga innego rodzaju światła. Oświetlenia łazienkowe muszą być dostosowane do różnych funkcji.

Strefa umywalki

Przy umywalce wymagane jest intensywne oświetlenie. Jednak pod warunkiem, że nie będzie oślepiać. Skierowane spojrzenie w kierunku lustra determinuje ustawienie strumienia światła oświetlenia łazienkowego.Oprócz światła operującego strumieniem należy zapewnić oświetlenie rozproszone. W tej roli dobrze zagrają kinkiety świecące całą powierzchnią klosza i umieszczone na wysokości twarzy.

Oświetlenie wanny

Długie sesje gorących kąpieli potrzebują wyjątkowego nastroju. Trzeba wysilić nieco wyobraźnię i do ogólnej stylizacji okolic wanny dobrać właściwe światło. Plafony lub kinkiety z zamkniętymi kloszami powinny być ustawione tak, by nie olśniewały leżącej w wannie osoby. Wtedy będą wygodne i zapewnią nastrojowe światło.

Szybki prysznic

Najlepszym kierunkiem padania światła pod prysznicem będzie z góry w dół. Jednak jeszcze ważniejszym parametrem jest odporność na wilgoć. Źródło światła powinno być na tyle szczelne, żeby wytrzymać codzienne ataki rozbryzgów wody.

Wykwintna toaletka

Rola oświetlenia łazienkowego przy toaletce jest bardziej skomplikowana. Znajduje się tam lustro, które służy do pracy nad makijażem i aplikacją kosmetyków pielęgnujących urodę, dlatego potrzeba jest kilku źródeł światła.Jedno oświetlające z góry na strefę przed lustrem, drugie rozproszone oświetlające twarz i ostatnie górne światło pozwalające ocenić przed lustrem kreacje.

Sedes lub bidet

Wielu z korzystających z tych miejsc spędza długi czas na czytaniu gazet, a nawet książek. Dlatego oświetlenie powinno być ustawione nad głową, kierujące snop światła na wybrany punkt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *