dom i ogród

Jak dbać o pościel dziecięcą?

O każdą pościel trzeba dbać. O tą dziecięcą trzeba jednak dbać ze szczególną troską, gdyż będzie ona używana przez maluszki. A jak to robić? Czy taka nowa pościel dla dzieci powinna zostać od razu przeprana po zakupie? No i czy należy ją prasować, czy można to sobie odpuścić? Warto się tego dowiedzieć, by jeszcze lepiej zadbać o malca.

Co zrobić z nową pościelą?

Pierwszy dylemat pojawia się już w momencie, gdy przychodzi się z nowym kompletem pościeli do domu. Czy w takiej sytuacji należy go przeprać, czy można od razu włożyć w te świeże poszewki kołdrę i poduszkę, a następnie umieścić je w łóżeczku dzieciaczka? Odpowiedź może być tylko jedna. Nową pościel zawsze należy najpierw przeprać – i to zarówno tą dedykowaną małym dzieciom, jak i tą kierowaną do nastolatków.

Nigdy tak naprawdę nie wiadomo, jakie roztocza, bakterie czy inne zanieczyszczenia zdołały zebrać się na powierzchni materiału. Na wszelki wypadek trzeba go więc oczyścić, by w ten sposób usunąć z niego również obce zarazki, które mogłyby okazać się szczególnie groźne dla dzieci cierpiących na różnego rodzaju alergie.

Jak często zmieniać pościel?

A jak często taka pościel dla dzieci powinna by zmieniana? Na pewno systematycznie, znacznie częściej niż pościel używana przez osoby dorosłe. Podstawowe zalecenia są dość proste. Wszystkie pościele dla dzieci, niezależnie od ich materiału, powinny być prane przynajmniej raz na dwa tygodnie, a najlepiej – raz na tydzień.

Oczywiście jeśli w tym czasie, w ciągu tego tygodnia czy dwóch, pościel się zabrudzi, od razu należy ją ściągnąć i przeprać, aby brud nie zdążył wniknąć w głębsze włókna materiału. Dużą plamę najszybciej usunie specjalny odplamiacz. Powinien być to jednak produkt bezpieczny dla dzieci.

W jaki sposób prać pościel?

Każda pościel dla dzieci powinna być również wyparzana. Jeżeli została wykonana z bawełny, można czyścić ją w pralce, ustawiając ją na temperaturę ok. 60 stopni C. Przy pierwszym praniu tę temperaturę można oczywiście nieco zwiększyć, aż do uzyskania wartości 90 stopni C, aby jeszcze lepiej pozbyć się ewentualnych zarazków.

Pościel należy też prasować i robić to po każdym praniu. Nie chodzi tu wcale wyłącznie o uzyskanie jej lepszego wyglądu. Podczas prasowania oddziałuje się na pościel bardzo wysoką temperaturą pary, która jeszcze lepiej doczyszcza i odkaża powierzchnię materiału.

Pościel dla dzieci znajdziesz w ofercie Vege Home.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *