Surowce wtórne stają się coraz bardziej cennymi dobrami. Kurczące się systematycznie zasobu surowców naturalnych i rosnące ich ceny sprawiają, że surowiec wtórny staje się coraz bardziej poszukiwany. Materiał taki został już bowiem wydobyty i przerobiony, co znacznie skraca proces produkcji. Cenny surowiec wtórny wystarczy odzyskać z maszyn czy urządzeń i można z niego produkować nowe dobra.
Wśród licznych surowców wtórnych znajdują się węgliki spiekane. To elementy wielu urządzeń używanych głównie w przemyśle. Ich wartość wynika przede wszystkim z tego, że zawierają w sobie cenne metale takie jak choćby wolfram czy tytan. To właśnie zawartość tych metali w złomie węglików spiekanych decyduje o cenie tego surowca na skupie. Występowanie węglików jest na tyle duże, że i rynek obrotu tymi surowcami jest dość duży, a złomowanie węglików jest dochodowe zarówno dla sprzedających, jak i obracających tym surowcem. Skupy węglików spiekanych działają w każdym większym mieście Polski.
Węgliki spiekane jako cenny surowiec wtórny
Węglik to produkt, który można znaleźć w niemal każdym mieszkaniu, gdzie używa się wierteł, ale jest on używany głównie w przemyśle. To, co najbardziej charakteryzuje węgliki spiekane to ich twardość. Ta cecha sprawia, że są one wykorzystywane do produkcji rozmaitych urządzeń i maszyn, które służą do cięcia, kruszenia, wiercenia czy rozdrabniania. Dlatego można je spotkać w przemyśle wydobywczym, w zakładach zajmujących się obróbką skrawaniem czy wszędzie tam, gdzie obrabia się różnego rodzaju materiał.
Wartość węglików spiekanych wynika z tego, że do ich produkcji używa się cennych metali i to właśnie one są odzyskiwane po tym, jak trafią na skup węglików spiekanych, a stamtąd ponownie do zakładów wytwórczych. Cenne metale obecne w węglikach, o których mowa, to między innymi tytan, wolfram, tantal, niob czy chrom.
Co można oddać na skup węglików spiekanych?
Węglik spiekany stanowi zazwyczaj niewielki fragment urządzeń, w których jest użyty. Dlatego złomowanie węglików spiekanych polega na oddzieleniu głównie elementów tnących w postaci noży czy wszelkich innych elementów bezpośrednio obrabiających dany materiał. Wśród rzeczy, jakie można oddać na skup węglików spiekanych są między innymi; wiertła, tarcze tnące, tarcze szlifierskie, noże kombajnowe, noże tokarskie, frezy, płytki wieloostrzowe, matryce, płytki kształtowe oraz inne. Cena takich odpadów zależna jest w zasadniczej mierze od zawartości metali, o jakich była mowa wcześniej. Im wyższa ich zawartość, tym większa cena takiego surowca.
Źródło tekstu http://zlomweglika.pl/zlom-weglikow-spiekanych