biznes

Nieruchomość – jaka powinna być?

Uzyskanie korzystnej inwestycji związanej z rynkiem nieruchomości jest możliwe, ale nie należy do spraw prostych. Najlepsze efekty uzyskują doświadczeni na rynku gracze. Mniej doświadczeni mogą posiłkować się wsparciem specjalistów, powinni też być bardziej ostrożni. Tego rodzaju inwestycje, jeśli będą trafione, mogą okazać się bardzo opłacalne.

Nieruchomość – jaka powinna być?

Pod uwagę brane są oczywiście Nieruchomości inwestycyjne, określane też czasami jako komercyjne. Do tej grupy może być zaliczona niemal dowolna nieruchomość, przy czym jest ona użytkowana przez osoby trzecie, nie przez inwestującego. Nie powinna być zadłużona, wybrakowana lub w jakikolwiek inny sposób „trudna”.

Przedmiotem inwestycji mogą stać się na przykład działki różnego typu. Działka w atrakcyjnym miejscu może dość szybko zwiększyć swoją wartość. Jej atrakcyjność potęguje ogólne zadbanie, uzbrojenie, położenie, sąsiedztwo i jakość dojazdu.

Nieruchomością inwestycyjną może być też budynek mieszkalny lub użytkowy albo dowolny lokal w jego obrębie. Powinien charakteryzować się podobnymi cechami. Wszystkie wspomniane kryteria analizuje się przed podjęciem inwestycji, żeby oszacować opłacalność i stworzyć plan działania.

Inwestycja, która się zwraca

Inwestor, by liczyć na jakiekolwiek zyski z nieruchomości inwestycyjnej, musi najpierw włożyć w nią swoje własne pieniądze. Jednym z ważnych elementów analiz finansowych jest przeliczenie, po jakim czasie zwróci się poniesiony wydatek. Im szybciej, tym lepiej, ale nieruchomość powinna też pozostać atrakcyjna dla ewentualnych nabywców lub użytkowników.

Przy dobrych stawkach za wynajem w skali rocznej ten sposób wykorzystywania nieruchomości zdaje się być bardziej opłacalny. Naturalnie nie zawsze tak jest, do tego inwestycję może zepsuć długie oczekiwanie na ewentualnych zainteresowanych – w niektóre nieruchomości trzeba stale wkładać pieniądze i może to oznaczać już pewne straty. Jak widać, odpowiednie inwestowanie w nieruchomości wymaga znajomości rynku i pewnego wyczucia, które wynika z doświadczenia (ewentualnie intuicji).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *